دوج کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است. که در دسامبر سال 2013 به دست بیلی مارکوس از پورتلند ، اورگان و جکسون پالمر از سیدنی استرالیا ساخته شد. خالقان دوج کوین در ابتدا با نام مستعار شیبتوشی ناکاموتو نامی طنز آمیز برگرفته از خالق بیت کوین( ساتوشی ناکاموتو) بدون اهمیت دادن به بازاریابی و یا پذیرش آن از طرف مردم فقط قصد داشتند برای تفریح یک سیستم پرداخت آنلاین دوستانه و خودمانی ایجاد کنند.
بنابراین دوج کوین در ابتدا برای هدف و منظور خاصی خلق نشد. این ارز در دسته ارز های دیجیتال ((میم کوین ها )) قرار میگیرد. در این دسته بندی ارز دیجیتال دیگری به نام شیبا نیز قرار دارد که رقیبی سرسخت برای دوج کوین به حساب می آید

[mcrypto id="5608"]

شبکه دوج کوین چطور کار میکند؟

توسعه دهندگان دوج کوین برای ایجاد این ارز دیجیتال از کد ارز دیجیتال دیگری به نام لاکی کوین استفاده کردند. بنابراین این ارز دیجیتال از لاکی کوین فورک شده است. لاکی کوین هم خودش در واقع فورکی از لایت کوین است. لایت کوین هم خود انشعابی از بیت کوین است.
بنابراین نحوه کار بیت کوین،لایت کوین و دوج کوین تقریبا یکی است و فقط برخی از جنبه ها مانند زمان بلاک و عرضه کل متفاوت است.

تیم پشتیبان پروژه

از توسعه‌دهندگان اولیه و همچنین اعضای اولیه جامعه دوج کوین ، با تشکیل بنیادی به نام «بنیاد دوج کوین» این پروژه را رهبری کردند؛ اما به‌دلیل سقوط قیمت‌ها و نبود انگیزه مالی برای ادامه پروژه، این بنیاد در اواسط سال ۲۰۱۴ منحل شد.
تا سال 2021 هیچ بروزرسانی از دوج کوین در گیت هاب انجام نشد. توسعه دهندگان پروژه هیچ تمایلی برای کار بر روی دوج کوین نداشتند. همچنین جکسون پالمر، فردی که دوج کوین را با کمک بیلی مارکوس ساخته بود هم از توسعه این ارز دیجیتال کنار کشید.
اما در سال 2021 کاملا اوضاع تغییر کرد. با حمایت افراد مشهور که باعث جذب میلیون ها نفر به این پروژه شد ، افزایش قیمتی دوج کوین در اثر اقبال خرید عمومی ، بار دیگر باعث شد بنیاد دوج کوین شروع به کار کند.
این بنیاد متشکل از بیلی مارکوس(بنیان گذار دوج کوین) ، مکس کلر ( توسعه دهنده پروژه)، ویتالیک بوترین (بنیان گذار اتریوم) ، و جرج برچال است

Fundamental Analysis

اگر چه میتوان در معاملات کوتاه مدت بدون در نظر گرفتن فاندامنتال پروژه و صرفا تکیه بر تحلیل تکنیکال وارد معامله شد ، اما در مورد سرمایه گذاری به صورت میان مدت یا بلند مدت این قضیه کاملا متفاوت است و تقریبا همه معامله گران در همه سبک های معامله گری به ضرورت اهمیت تحلیل بنیادی برای سرمایه گذاری بلند مدت رسیده اند.

مارکت کپ

به طور کلی مقدار کل سرمایه یک ارز (مارکت کپ) تاثیر مستقیمی بر روی شدت ریسک سرمایه گذاری دارد
که بالا بودن مارکت کپ نشان از حجم سرمایه زیادی است که در آن پروژه وجود دارد که همین امر باعث میشود ریسک سرمایه گذاری در آن پروژه کاهش یابد.
مارکت کپ که مقدار آن برای هر ارز دیجیتال در سایت کوین ماکت کپ مشخص شده که این عدد برای دوج کوین
درحال حاضر معادل 31 میلیارد دلار است.

یکی از مسائلی که باعث میشود ریسک سرمایه گذاری در ارز هایی که مارکت کپ پایینی دارد افزایش یابد این است که احتمال دستکاری و تغییرات قیمتی به واسطه پائین بودن مارکت کپ راحت تر از ارز هایی است که مارکت کپ بالایی دارد.

حجم معاملات

حجم معاملات بیانگر تعداد خرید و فروشی است که در مدت زمان مشخصی بر روی یک ارز اتفاق میافتد.
برای بررسی فاکتور حجم معاملات با مراجعه به سایت کوین مارکت کپ و بررسی میانگین حجم معاملات یک ماه اخیر آن ارز دیجیتال را بررسی کنید.
حجم معاملات یک روزه را به دلیل اینکه تاثیر یک خبر میتواند در حجم معاملات آن روز آن ارز تاثیر بگذارد بررسی نمیکنیم و بهتر است میانگین حجم معاملات یک ماه آن ارز را در نظر بگیرید.
پایین بودن مقدار حجم معاملات ممکن است این مشکل را به وجود بیاورد که در صورت فروش آن ارز به دلیل حجم معاملات پایین با کمبود نقدینگی آن ارز مواجه شویم.

پارامتر ارزش شبکه نسبت به تراکنش های آن

این پارامتر را میتوان با تقسیم مارکت کپ بر حجم معاملات 24 ساعته به دست آورد .
هدف از محاسبه این عدد این است که بتوانیم ، نسبت ارزش کل شبکه به فعالیت افراد شرکت کننده در پروژه را بعنوان سرمایه گذار مطلع شویم .
چنانچه مارکت کپ یک یا ارزش کل بازارآن ارز بالا باشد وفعالیت کاربران آن شبکه پایین باشد که در این صورت پارامتر ان وی تی مربوط به آن ارز دیجیتال عدد بالایی میشود. که بالا بودن این پارامتر نشان از نزولی شدن قیمت آن ارزدیجیتال باشد.
که تحلیل گران بر این باور هستند تنها زمانی که ارزش کل بازار یا مارکت کپ بر حجم معاملات غلبه کند در این حالت ان وی تی نیز عدد بالایی میشود و این اتفاق تنها زمانی اتفاق میافتد که قیمت سهم به صورت حبابی بالا رفته باشد.
اما اینکه چه عدد را برای ان وی تی عدد بالایی در نظر گرفت؟
تحلیل گران بر اساس داده های تجربی که در بازار به آن دست یافت به این نتیجه رسیدند که چنانچه پارامتر ان وی تی

کمتر از عدد 15 باشد میتوان نشان از روند صعودی والبته در بلند مدت و اگر از عدد 15 بالا تر باشد می‌توان نشان از روند نزولی آن سهم در بلند مدت توصیف کرد

بررسی پارامتر ROI

این پارامتر که به نرخ بازگشت سرمایه نیز معروف است. به مقدار سود حاصل از تغییرات قیمتی در ابتدای زمان راه اندازی آن تا قیمت کنونی است.
که این عدد برای دوج کوین 6316% درصد است

پارامتر FCAS

این پارامتر که به تازگی در سایت کوین مارکت اضافه شده امتیاز پروژه بر اساس تحلیل فاندامنتال است که با در نظر گرفتن پارامتر های مختلفی تعیین میشود.
این امتیازدهی به صورت نسبی و مقایسه ای بین پروژه های مختلفی انجام می شود. معیارهایی که در این امتیازدهی تاثیرگذارند شامل: فعالیت کاربران یک پروژه و عملکرد برنامه‌نویسان آن می‌شوند.
این پارامتر در سایت کوین مارکت کپ برای دوج کوین به صورت زیر است

نمودار بالا نشان دهنده امتیاز پروژه بر روی این شاخص است. این معیار جدید به ما کمک می کند تا در بحث سرمایه گذاری با اطلاعات بیشتری عمل کنیم و تنها به فاکتور قیمت برای سرمایه گذاری های کلان، توجه نداشته باشیم. ارزهای رمزپایه بسیار پر نوسان هستند و کوچکترین اتفاقات پیرامون آن ها نیز می تواند بر دامنه این نوسانات بیافزاید. به همین دلیل وجود چنین پارامتری هایی میتواند کمک زیادی برای بررسی عملکرد آن پروژه در آینده داشت.

آنچه باید در مورد دوج کوین بدانیم : بررسی عملکرد هولدر ها

با رجوع به سایت coinmarketcap در قسمت Holders متوجه این موضوع میشوید که در بین هولدرها این رمز ارز پراکندگی مناسبی ندارد.

همانطور که در شکل مقابل میبینید در بین چهار و میلیون وپانصد
هزار آدرس کیف پولی که به ثبت رسیده حدود 60% این رمز ارز
در 100 کیف پول گنجانده شده است.
یا در قسمت دیگر از این وب سایت که دیتا های کیف پول ها را به
نمایش میگذارد. در یک کیف پول 24% از توکن ها موجود فقط
در یک کیف پول قرار دارد.
این یعنی اینکه تنها فشار فروش از سمت چند سرمایه گذار میتواند
باعث افت های وحشتناک در قیمت این رمز ارزبشود.
در نهایت اگر شما علاقه به سرمایه گذاری در این رمز ارز هستید
همیشه باید گوشه چشمی به حرکت وتغییرات این کیف پول ها داشته باشید.

تا زمانی که هولدر های اصلی دست به اقدامی برای فروش دارایی های خودشان نداشته باشند و فشار فروشی در بازار ایجاد نکنند. میتوان امید به رشد این رمز ارز داشت.

حمایت افراد مشهور

یکی دیگر از عواملی که سهم زیادی در محبوبیت این رمز ارز در بین مردم داشت حمایت افراد مشهور از این رمز ارز بود حمایت افراد مشهوری چون ایلان ماسک و دیگر سلبریتی های شناخته شد باعث اقبال مردم وخرید این رمز ارز و رشد قیمتی اخیر دوج کوین شد.

وایت پیپر دوج کوین

وایت پیپیر در فارسی به معنای کاغذ سفید تعبیر شده. اما کاربرد این کلمه در ارز های دیجیتال اشاره به سند جامعی است که قرار است به خواننده توضیح دهد یک پروژه چه اهدافی را در بلند مدت دنبال میکند وقرار است چه مشکلاتی را حل کند.
اگر بخواهیم در مورد مراحل رشد و برنامه های بلند مدت صحبت کنیم. باید لیستی از اهداف ، بازاریابی و مارکتینگ
یک پروژه را بیان کنیم. در وایت پیپر دوج اهداف زیر برای توسعه این ارز بیان شده:
قدم اول: قدم اول در اهداف طولانی مدت این کوین، افزایش بازاریابی برای ایجاد آگاهی، لانچ وب سایت، ۵ هزار نفر عضو در کانال تلگرام، توسعه میم و تولد بیبی دوج کوین هست

قدم دوم: قدم دوم در این برنامه بلند مدت افزایش اینفلوئنسر مارکتینگ، لیست شدن در صرافی گکو، لیست شدن در کوین مارکت کپ، ۲۵ هزار نفر عضو در تلگرام، ۲۵ هزار هولدر، حسابرسی توسط شرکت‌های خارج از مجموعه، کمک‌های داوطلبانه به انجمن‌ها و مشارکت در خیریه‌ها هست


قدم سوم: قدم سوم این برنامه بلند مدت شامل ۱۰۰ هزار نفر هولدر، ۱۰۰ هزار نفر عضو در تلگرام، ایردراپ نوبت دوم
،اینفلوئنسر مارکتینگ در ابعاد بزرگ ،لیست شدن در صرافی سی ای ایکس ایجاد میم های بیشتر ،و در نهایت ایجاد
کارت اعتباری کریپتویی
قدم چهارم:در این مرحله که شامل موارد بزرگتری از جمله 150 هزار هولدر،افزایش بازاریابی،راه اندازی بیبی دوج کوین سواپ،اضافه کردن میم های بیشتر ،طراحی مجدد وب سایت و راه اندازی کیف پول پاو

در قدم پنجم:در این مرحله رسیدن به بیش از 300 هزار هولدر ، راه اندازی بازار ان اف تی ، کمک به تسلا برای اهداف محیط زیستی در حجم بازار 250 میلیون دلاری ،اهدا 250 هزار دلار به خیریه در حجمی از بازار 500 میلیون دلاری،کمک 500 هزار دلاری برای سرپناه بچه ذسگ ها در بازار یک میلیارد دلاری و در نهایت کمک به ساخت سرپناه برای سگ ها در بازار 25 میلیارد دلاری

و در قدم ششم: کمک به ساخت سرپناه برای حیوانات در حجم بازار 50 میلیارد دلاری ، تراشیدن نماد بیبی دوج کوین در کوهی بزرگ به یاد بود بزرگترین میم کوین تاریخ در حجم بازار 100 میلیاردی ، تشکیل آیین بیبی دوج کوین در حجم بازار 500 میلیارد دلاری ، تشکیل بزرگترین گردهمایی در حجم بازار یک تریلیون در آخرین قدم این برنامه بلند مدت ذکر شده
در این برنامه که توسط توسعه دهندگان ذکر شد ،به زمان مشخصی برای رسیدن به هر کدام از اهداف ذکر شده مشخص نشده است

استخراج دوج کوین

دوج کوین همانند بیت کوین به ماینر هایی متکی است. که تراکنش های آن را تایید میکند و با قدرت پردازش سخت افزار های خود جلوی تقلب و دستکاری در سیستم را میگیرند.
همچنین دوج کوین در استخراج خود ازالگوریتم رمزنگاری شده ای استفاده میکند که این الگوریتم نسبت به الگوریتم مورد اسفاده برای ماین بیت کوین از مصرف برق کمتری برخورداراست.

 

در مورد تعداد کوین ها موجود برای ماین این رمز ارزطبق براورد های توسعه دهندگان در ابتدا قرار بود عرضه دوج کوین محدود به 100 میلیارد واحد شود.

اما در سال 2014 توسعه دهندگان تصمیم به برداشت خاصیت تورمی این رمز ارز گرفتند.
بنابر این این رمز ارز برخلاف بیت کوین که فقط 21 میلیون واحد برای ماین بیت کوین وجود دارد. استخراج دوج کوین به صورت نامحدود ادامه دارد. البته واحد های دوج کوین که هر ساله عرضه میشود محدود است.
پاداش بلاک های این شبکه که در واقع پاداش ماینرها به ازای استخراج هر بلاک که به‌طور متوسط هر یک دقیقه ساخته می‌شوند حدود 10000 واحد دوج کوین است و این مقدار ثابت باقی خواهد ماند.
عده ای از تحلیل گران استخراج نامحدود دوج کوین را عیب بزرگ این پروژه میداند. و دوج کوین را مناسب سرمایه گذاری بلند مدت نمیدانند
اما در همین سو عده دیگری از تحلیل گران عرضه نامحدود دوج کوین را یکی از مزایای این پروژه میدانند که سبب شده این شبکه برا تراکنش های کوچک کارامد به نظر برسد.


برای استخراج دوج کوین روش های متفاوتی وجود دارد از جمله این روش ها میتوان به:
استخراج به کمک سخت افزار ها (کارت های گرافیکی یا ماینر ها)
استخراج با بازی کردن در سایت های منتخب
استخراج ابری

استخراج ابری

استخراج ابری مناسب کسانی است که قصد خرید تجهیزات سخت افزاری را ندارند یا اینکه کارکردن با نرم افزار های ماینینگ برایشان دشوار است یا به هر دلیل دیگر مایل نباشند خودشان به صورت مستقیم کار استخراج را انجام دهند روش استخراج ابری گزینه ای مناسب است.

 


که در این روش شما با شرکت هایی که در این زمینه فعالیت میکنند قرار دادهایی به صورت ماهیانه یا سالیانه میبندید.
و برای عملیات استخراج سخت افزار یا ماینر های این شرکت را به مدت زمانی که اجاره کرده اید در اختیار شما قرار میگیرد و هرچه این سخت افزار ها در طول مدت قرار ارز استخراج کنند به ادرس کیف پول شما هدایت شده و در عوض شما نیز هزینه هایی که این شرکت در پیش روی خودشان برای تولید رمز ارز متقابل میشوند را از شما دریافت میکند.

پیش بینی قیمت دوج کوین

دوج کوین یک رمزارز غیرمتمرکز و همتا به همتا است که امکان انتقال سریع وجوه را به صورت آنلاین ممکن میسازد. میزان پذیرش این رمزارز در حال افزایش است و اقبال تجّار و خرده فروشی‌ها به این رمزارز باعث می‌شود که نسبت به آینده دوج کوین خوش‌بین باشیم.
اما در بازار های مالی هر اتفاقی ممکن است بیافتد. با این حال پیش بینی های جالبی به نقل از منابع مختلف انجام شده که میتواند دید مناسبی را به سرمایه گذاران بدهد:

Crypto Ground
روندی نزولی برای پنج سال آینده دوج کوین ترسیم کرده است. این وبسایت برآورد کرده که قیمت دوج کوین در سال جاری نزولی است و تا پنج سال آینده به 0.02 دلار خواهد رسید

پلتفرم دیجیتال کوین معتقد است که قیمت دوج کوین در سال ۲۰۲۱ به سقف 0.467 دلار خواهد رسید.

دیجیتال کوین معتقد است قیمت دوج کوین آینده روشنی دارد. بر اساس تحلیل این پلتفرم، قیمت دارایی دوج کوین بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳۰ به صعود خود ادامه می‌دهد
جمع بندی:
این واقعیت را نمیتوان نادیده گرفت که دوج کوین یک ارز ثابت تورمی است و در ردیف ارزهای فیات دنیای واقعی قرار می‌گیرد. این ویژگی منحصر به فرد به کاربران دوج کوین اجازه می‌دهد تا به جای انباشته کردن این دارایی و ذخیره کردن نقدینگی بیشتر از دوج کوین به صورت فعال در معاملات خود استفاده کنند.

 

با این حال، باید شاهد افزایش بیشتر آگاهی مردم و در عین حال نگرانی آنها در مورد سرمایه‌گذاری‌هایشان بود زیرا بازارهای ارزهای دیجیتال روز به روز در حال رقابتی تر شدن است..

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا سوال یا پیام خود را بنویسید تا از مشاوره رایگان کارشناس " در واتساپ " بهره مند شوید
👋 سلام دوست عزیزم خوبی ؟