اگر میخواهید بدانید ارز دیجیتال چیست باید گفت: ارز دیجیتال یک دارایی دیجیتال قابل مبادله یا شکل دیجیتالی پول است که بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است که فقط به صورت آنلاین وجود دارد. ارزهای رمزنگاری شده از رمزگذاری برای محافظت از تراکنش ها استفاده می کنند.
Cryptocurrency از دو کلمه crypto به معنای رمز و currency به معنای ارز تشکیل شده است.در واقع یک نوع پول است که جایگزین ارز های رایج مانند دلار یا پوند می باشد.
رمز ارز ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها کاربرد خاصی داشته و به دلیل ویژگی های منحصر به فردشان مورد استقبال بسیاری از افراد در سراسر جهان قرار گرفته است.
یکی از مهم ترین ویژگی های ارز دیجیتال غیر متمرکز بودن آن است .ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن‌ها را کنترل نمی‌کند.

ارز دیجیتال چیست

با یک مثال متمرکز و غیر متمرکز بودن را بهتر درک می کنیم

اگر شما مقداری پول داشته باشید بخواهید آنرا به یک بانک انتقال دهید ، در ابتدا بانک به منظور ایجاد کارت بانکی و مسائل امنیتی از شما کارت ملی و مدارک شناسایی و همچنین امضا خود شخص را میخواهد و همچنین بانک این اختیار را دارد که به حساب های شمادسترسی و در صورت نیاز حساب شما را بلوکه کند ، اما در ارز های دیجیتال اینگونه نیست ، هیچ نهاد نظارتی و حقوقی خاصی بر روی اموال شما نظارت ندارد عملا واسطه ای برای جابه جایی و خرید ارز های دیجیتال وجود ندارد که به اطلاح به آن peer to peer (مبادله همتا به همتا ) گفته میشود .
ارز دیجیتال به شکل فیزیکی (مانند پول کاغذی) وجود ندارد و معمولاً توسط یک مرجع مرکزی صادر نمی شود. ارزهای دیجیتال معمولاً از کنترل غیرمتمرکز بر خلاف ارز های بانک مرکزاستفاده می کنند. هر ارز دیجیتال از طریق فناوری دفتر کل توزیع‌شده در یک زنجیره بلوکی، کار می‌کند که به عنوان پایگاه داده تراکنش‌های مالی عمل می‌کند. بلاک چین‌های عمومی که اکثر ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند، قابلیت مشاهده تمامی تراکنش‌ها را چه برای افرادی که در شبکه حضور دارند و چه برای افراد خارج از شبکه فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

همان‌طور که عنوان شد، بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر به عنوان اختراعی جانبی در حین کار کردن روی پروژه پول دیجیتالی به وجود آمدند. این پروژه به دنبال تولید روشی بود که طی آن در بسترهای دیجیتالی، امکان تبادل و تراکنش مالی مقدور شود اما این سیستم، سیستمی متمرکز بود.
در‌حالی‌که بیت‌کوین و انواع ارز دیجیتال در بستری کاملا غیرمتمرکز قابل‌استفاده هستند و این دستاوردی تصادفی است که در طی کار کردن روی تولید پول دیجیتالی به دنیا معرفی شد.
از مزایای سیستم و شبکه غیرمتمرکز می‌توان به این موضوع اشاره کرد که تمام تراکنش‌ها در بستر بلاک‌چین و شبکه‌ای که کریپتوکارنسی ها در آن رد و بدل می‌شوند مانند یک دفتر کل حسابداری بسیار بزرگ است. در این دفتر کل بزرگ، تمام تراکنش‌هایی که از سوی کاربران صورت می‌گیرد، کاملا در شبکه ثبت می‌شود و همه از آن خبر دارند.
در این صورت، امکان ایجاد تغییر در اطلاعات ثبت‌شده در سیستم و دستکاری آنها وجود نخواهد داشت. هر تراکنش جدیدی که قرار است در سیستم به ثبت برسد باید مورد تایید تمام کاربرانی باشد که در شبکه بلاک چین و شبکه‌های مشابه آن با عنوان گره شناخته می‌شوند.

ویژگی ارز های دیجیتال چیست ؟

1.نا متمرکز بودن (بدون واسطه بودن p2p) : که در بالا به طور اجماتلی بررسی کردیم
2.عدم امکان تصرف (عدم تصرف بانک بر حساب شخصی) : به طور مثال در باندکداری ایرانی انتقال مبالغ سنگین به حساب شخصی ، به منظور پولشویی و یا کلاهبرداری خوانده میشود ، اما در ارز های دیجیتال اینگونه نبوده و با جابه جایی مبالغ بسیار بالا نیز هیچ گونه نهاد خاصی نمیتواند از شما بازپرسی این اموال بکند .
3.کنترل تورم (عدم خلق پول بی رویه) : یکی از ویژگی های ارز دیجیتال این است که امکان دوتایی زدن یک نوع ارز دیجتال امکان پذیر نیست ولی در ارزهای فیات میتوان پول های تقلبی چاپ کرد .
باید در نظر داشت که ارزی همانند بیت کوین بر اساس ساختاری که تعیین کردند مقدار ورودی آن به جامعه هر چهار سال یکبار کم میشود ، این بدان معناست که بیت کوین همانند طلا دسترسی و پیدا کردن آن دشوار است.
این پروژه با نام هاوینگ بیت کوین شناخته میشود که هر چهار سال یکبار تعداد پاداش بیت کوین به ماینر ها نصف میشود و همین عملیات باعث کنترل تورم و همچنین عدم پایین آمدن ارزش آن میشود.
4.استفاده در سطح جهانی :شما با ارز های دیجتال میتوانید در هر کجای جهان که توانایی دسترسی به اینترنت را داشته باشید ، ارز های دیجیتال را انتقال و یا خریدو فروش کنید
5.کارمزد تراکنش های پایین
6.انجام سریع نقل و انتقالات
7.عدم امکان تقلب

را های کسب درآمد در بازار ارز دیجیتال چگونه است ؟

-سرمایه گذاری : سبدی از دارایی های امن ( مثل طلا ، btc و altcoins )
استخراج و مایینیگ کردن :
برای این کار باید سه مورد را در نظر بگیریم:
1.برق مصرفی
2.خرید دستگاه مجهز به پردازنده گرافیکی بالا
3.تجهیزات و امکانات جانبی
نکته : میتوانید با داشتن رابط و طی کردن مراحل قانونی از وزارت ثبت ، مجوز دستگاه های ماین رو بگیرید ولی برق را باید تعرفه صادراتی در نظر بگیرید .
دستگاه ماین نباید قدیمی باشد زیرا ؛
1.برق زیادی مصرف میکند و گرمای حاصله زیاد است
2.بازدهی مناسبی ندارد
-واردات دستگاه های ماین و یا راه اندازی farm
مشاوره در همین حوضه که برای دستگاه مورد نظر چه کارت گرافیکی و لوازمی احتیاج است ، عیب یابی ، خدمات پشتیبانی برای دستگاه ها
-خدمات مشاوره در حوضه سرمایه گذاری ، سبد گردانی ، استخراج
-ایر دراپ ها airdrops

تبلیغات کلیکی ( در بعضی از سایت ها با کلیک کردن بر روی یک آیکن و یا دیدن تبلیغات به شما مقدار خیلی اندکی btc و یا دیگر توکن ها را پاداش می دهند ، که اصلا کار به صرفه ای نیست در صورتی به صرفه است که خود شخص مالک آن سایت باشد )
-واسطه گری ؛ به عنوان صرافی و دیگر موارد مشابه ولی با داشتن مجوز های لازم

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا سوال یا پیام خود را بنویسید تا از مشاوره رایگان کارشناس " در واتساپ " بهره مند شوید
👋 سلام دوست عزیزم خوبی ؟