روشهای معاملات در بازار کریپتو کارنسی ( خرید و فروش رمز ارز ) معمولا به دو دسته مهم تقسیم می شود ؛ روش اول معاملات آتی یا فیوچرز است که معاملات خرید و فروش لحظه ای در آن  اتفاق می افتد و روش دوم معاملات spot که به آن معاملات نقطه ای نیز گفته میشود. در روش اسپات شما با خرید یک توکن و نگه داری آن سود کسب می کنید.

روشهای معاملات در بازار کریپتو کارنسی

معاملات در بازار کریپتو کارنسی و فیوچرز !

در روشهای معاملات در بازار کریپتو کارنسی، ابتدا در مورد روند فیوچرز با شما صحبت می کنیم. قرارداد فیوچرز که گاهی اوقات با عنوان آتی شناخته می شود، یک توافق نامه قانونی و استاندارد شده است که برای خرید یا فروش یک دارایی با قیمت از پیش تعیین شده و در زمان مشخصی از آینده وضع می گردد. 

  • طرفین قرارداد فیوچرز یکدیگر را نمی شناسند. دارایی مورد معامله در فیوچرز معمولاً یک کالا یا سهام و یا ارز است. قیمت از پیش تعیین شده طرفین برای خرید و فروش دارایی به عنوان قیمت فیوچرز شناخته می شود. زمان مشخص شده در آینده ( یعنی زمانی که خرید و فروش دارایی انجام می شود ) به عنوان تاریخ تحویل شناخته می شود.

روند قراردادهای آتی از کجا می آید؟!

جالب است بدانید که هلندی ها پیشگام ساخت و توسعه چندین ابزار مالی بودند و به پایه گذاری سیستم مالی مدرن کمک کردند. بازارهای رسمی آتی در جمهوری هلند در قرن هفدهم ظاهر شدند و تا سرتا سر جهان گسترش یافت. به عنوان مثال : صرافی برنج دوجیما برای اولین بار در سال 1697 در اوزاکای ژاپن تأسیس شد و برخی این بازار سنتی را به عنوان مشناء ایده ی راه اندازی بازار معاملات آتی – مدرن می شناسند. با پیدایش آن قرار بود نیازهای سامورایی‌هایی را برطرف شود. در ادامه این روند، هیئت تجارت شیکاگو اولین قراردادهای آتی استاندارد شده را در سال 1864 فهرست کرد. این قرارداد بر پایه تجارت غلات بود و روندی را آغاز کرد که منجر به ایجاد قراردادهایی بر روی تعدادی از کالاهای مختلف شد. بازار معاملات آتی ( فیوچرز ) سراسر آسیا را فرا گرفت و تا سال 1875 میلادی، قراردادهای آتی پنبه در بمبئی معامله می‌شد و در عرض چند سال تا بازار دانه‌های روغنی خوراکی، جو خام و حتی شمش‌های طلا گسترش یافت.

Imm اولین صرافی در جهان بود که معاملات آتی ارز را راه اندازی کرد

اینبار به سراغ امریکا می رویم. در سال 1976 میلادی IMM قراردادهای آتی نرخ بهره را به اسناد خزانه ایالات متحده اضافه کرد، سپس در سال 1982 شاخص بازار سهام را به معاملات خود افزود. در معاملات فیوچرز با استفاده از اهرم معاملاتی میتوانید پول خود را چند برابر کنید.

برای درک این موضوع یک مثال ساده داریم: اگر شما صد دلار وارد بازار فیوچرز کنید، میتوانید با زدن اهرم 10 پول خود را تبدیل به هزار دلار  کنید. این یعنی شما الان با هزار دلار وارد پوزیشن شدید و سود تا بی نهایت میتواند افزایش داشته باشد ولی ضرر شما به اندازه همان مبلغ یعنی 100 دلار است و به محض رسیدن به ضرر صد دلاری حساب شما بسته می شود. این خوب است چون صرافی یا بروکری که با آن فعالیت میکنید به شما این امکان را میدهد که پول خود را چند برابر کنید ولی شما‌را در ضرر  شریک نمی‌کند.

درباره بازار و معاملات SPOT :

بازار SPOT ( بازار نقدی یا بازار نقطه ای ) یک بازار مالی عمومی است که در آن ابزارهای مالی یا کالاها برای تحویل فوری معامله می شوند. این بازار در تضاد با بازار آتی ( فیوچرز ) است که در آن تحویل در زمان آینده انجام می شود.

معامله نقدی به عنوان معامله لحظه ای نیز شناخته می شود و به خرید یا فروش یک ارز خارجی – ابزار مالی یا کالا برای تحویل فوری ( در یک تاریخ مشخص ) اشاره دارد. اکثر قراردادهای لحظه ای شامل تحویل فیزیکی ارز، کالا یا ابزار می باشد.

تفاوت در قیمت قرارداد آتی در مقابل قرارداد نقدی این است که قرارداد نقدی، ارزش زمانی پرداخت را بر اساس نرخ بهره و زمان دریافت آن در نظر می گیرد. 

در معاملات نقدی ارز، نرخ مبادله ای که معامله بر اساس آن انجام می شود، نرخ ارز لحظه ای نامیده می شود.

معاملات SPOT در هردو بازار معمولی و بازارهای رمزنگاری وجود دارد

به عنوان مثال، شما طلا را به قیمت نقدی خریداری می کنید با این امید که در ماه های آینده افزایش یابد. حالا اگر قیمت طلا طی چند ماه آینده افزایش پیدا کند، سود خواهید کرد و اگر کم شود متحمل ضرر خواهید شد. به طور مشابه، در بازار کریپتو، اگر یک توکن  را همین الان به قیمت نقدی بخرید و آن را برای چند ماه آینده نگه دارید، احتمالن یا سود خواهید کرد و یا متحمل ضرر خواهید شد.

 

در معاملات اسپات نیز میتوانید حجم پول ورودی خود را تا سقف 10 برابر نیز افزایش دهید. این کار به بروکر و صرافی که در آن معامله می‌کنید بستگی دارد.

به طور مثال : شما در بررسی سرمایه گذاری و معاملات در بازار کریپتو کارنسی در نهایت، ارز  بیتکوین را تحلیل کردید و محتمل هستید که اگر اکنون بیتکوین بخرید و آنرا در ماه آینده آن را به فروش برسانید، سود خوبی را کسب خواهید کرد ولی مقدار پول شما برای خرید کم است. اینجا اتفاق خوب این است که با استفاده از اهرم 10 ، پول شما ده برابر افزایش می یابد و سود به دست آمده نیز ده برابر بیشتر خواهد بود .

3.5/5
WeCreativez WhatsApp Support
لطفا سوال یا پیام خود را بنویسید تا از مشاوره رایگان کارشناس " در واتساپ " بهره مند شوید
👋 سلام دوست عزیزم خوبی ؟