رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز جمعه گفت که ترکیه افزایش نرخ بهره لیر ترکیه را به عنوان ابزاری برای کنترل تورم کنار گذاشته است، با این استدلال که اقداماتی که وی در این هفته ارائه کرد تنها یک روز برای تثبیت لیر انجام شده است.

اظهارات اردوغان درباره لیر ترکیه

اردوغان اظهارات تلویزیونی خود را پیش از شرکت در نشست غیرعلنی در استانبول با اقتصاددانان و دانشگاهیان برای شنیدن پیشنهادات آنها در مورد اقتصاد بیان کرد. نورالدین نباتی وزیر خزانه داری و دارایی، سحاپ کاوچی اوغلو رئیس بانک مرکزی و رئیس سازمان تنظیم مقررات بانکی کشور نیز حضور داشتند.

اردوغان گفت: «ما درک کلاسیک از اقتصاد را که تورم را با نرخ‌های بهره بالا کنترل می‌کند، کنار گذاشته‌ایم.
وی گفت که دولت اکنون بر توسعه اقتصاد از طریق سرمایه گذاری، اشتغال، تولید، صادرات و مازاد حساب جاری متمرکز است. 

بانک مرکزی از ماه سپتامبر در یک سری کاهش هایی که توسط اردوغان تشویق شده بود، نرخ بهره معیار خود را کاهش داده است. این حرکات لیر را به رکود کشاند، اما رئیس‌جمهور به موضع خود پایبند بوده و قول داده است که ترکیه را از طریق استقراض ارزان‌تر به یک اقتصاد با سرمایه‌گذاری بالا تبدیل کند.

تحلیل فاندامنتال وتکنیکال لیرترکیه

با نگاه به چارت قیمت و تحلیل متوجه می‌شویم که نشانه ای از شکل گیری روند بلند مدت نزولی نمی دهد و نماد USDTRY فرصت خرید بلند مدت را نمایش می دهد.

تذکر :
این یک سیگنال خرید و فروش نمی باشد.

اقدامات خارق العاده برای حمایت از لیر ترکیه

روز دوشنبه، مقامات یک سری اقدامات خارق العاده را برای حمایت از ارز در حال سقوط انجام دادند، که در آن زمان بیش از 50 درصد از ارزش خود را در برابر دلار در سال جاری کاهش داده بود. 

لیر برخی از زیان های سنگین خود را پس از آشکار شدن جزئیات ابزار سپرده گذاری جدید که از پس انداز کنندگان در برابر کاهش ارزش پول محافظت می کند، به دست آورد. 

دیدگاه غیر متعارف رئیس جمهور در مقابل لیر ترکیه

اردوغان روز جمعه گفت: «ما دیدیم که حباب ارز در یک روز با بسته اقدامات ناپدید شد. زمانی که ثبات مالی تضمین شود، تا تابستان شاهد فضای اقتصادی متفاوتی خواهیم بود.

رئیس‌جمهور مدت‌هاست که این دیدگاه غیرمتعارف را داشته است که هزینه‌های استقراض بالاتر با وادار کردن تولیدکنندگان به انتقال هزینه‌ها به مصرف‌کنندگان، تورم را افزایش می‌دهد. او این تئوری را دوچندان کرده و گام‌هایی برای تقویت و رشد برداشته است، زیرا رکود اقتصادی در طول همه‌گیری کرونا شروع به از بین بردن حمایت از حزب حاکم او قبل از انتخابات 2023 کرد. 

عملکرد لیر ترکیه در بین ارزهای بازارهای نوظهور

علیرغم افزایش های این هفته، لیر همچنان حدود 26 درصد ضعیف تر از 23 سپتامبر است، زمانی که بانک مرکزی شروع به کاهش نرخ بهره کرد. این ارز با افت حدود 36 درصدی، بدترین عملکرد را در بین ارزهای بازارهای نوظهور در برابر دلار در سال جاری دارد. 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با ماکان آکادمی نمی‌باشد.

منبع : سایت رسمی بلومبرگ

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا سوال یا پیام خود را بنویسید تا از مشاوره رایگان کارشناس " در واتساپ " بهره مند شوید
👋 سلام دوست عزیزم خوبی ؟