اولین بار استخراج یا ماین کردن در حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال ، با بیت کوین معنا پیدا کرد و دنیای ماینرها بر بستر بلاکچین به حقیقت پیوست. استخراج بیت کوین فرآیندی است که  در طی آن بیت کوین های جدید وارد چرخه تبادل می شوند. در دنیای ماینرها، استخراج کننده گان یا به اصطلاح ماینر ها با استفاده از سخت افزار قدرتمند، یک مسئله ریاضی محاسباتی بسیار پیچیده را حل می کند. اولین رایانه ای که راه حل را پیدا کند بلوک بعدی بیت کوین را دریافت کرده و این روند دوباره شروع می شود.

استخراج ارزهای دیجیتال معمولا پر زحمت و پرهزینه است و تنها به صورت پراکنده یعنی بصورت احتمالی سودآور است.با این وجود، ماینینگ برای بسیاری از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال جذابیت خاصی دارد، زیرا ماینرها برای کارشان توکن‌های رمزنگاری شده را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. با این حال، قبل از سرمایه گذاری در زمان و تجهیزات، این مطلب را بخوانید تا ببینید آیا ماینینگ واقعا برای شما مناسب است یا خیر .

دنیای ماینر

استخراج در دنیای ماینرها

 

شما در دنیای ماینرها با ماینینگ ( استخراج کردن )، می‌توانید ارز دیجیتال را بدون پرداخت پول به دست آورید. استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، آن را به‌ عنوان پاداش و به علت تایید تراکنش و همچنین بستن یا افزودن بلاک به زنجیره بلاک ها، دریافت می‌کنند. جوایز ماینینگ به استخراج‌کننده‌ای پرداخت می‌شود که زودتر ( از بقیه ) راه‌حلی برای یک معمای هش پیچیده پیدا کرده است .

برای راه اندازی ریگ ماینینگ و بستر پیاده سازی سخت افزاری دستگاه ماینر به یک پردازش گرافیکی GPU یا یک مدار مجتمع مخصوص برنامه (ASIC) نیاز دارید. البته حتما لازم نیست که یک دستگاه ماینر داشته باشید تا بتوانید ارزهای دیجیتال را به دست آورید. در روش دیگر شما می توانید ارزهای دیجیتال را با استفاده از ارز فیات ( ارز ها یا پول کاغذی ) خریداری کنید. می توانید ارز های دیجیتال  را در صرافی هایی مانند BINANCE به صورت آزادانه خریداری کنید و در کیف پول خود نگه دارید .

پاداش بیت کوینی که ماینرها دریافت می کنند انگیزه ای است که افراد را تشویق می کند تا با فعالیتهای خودشان به هدف اصلی “استخراج” یعنی نگهداری و نظارت بر تراکنش های بیت کوین و همچنین اطمینان از اعتبار آنها کمک کنند.

از آنجایی که این مسئولیت‌ها بین بسیاری از کاربران ( ماینر ها ) در سراسر جهان توزیع شده است، به  صورت غیر متمرکز اداره می شود. این بدان معناست که پلتفرم ارز دیجیتال برای نظارت بر مقررات خود به هیچ مرجع مرکزی مانند بانک مرکزی یا دولت متکی نیست.

پس آیا پس از این همه کار صرف استخراج، ممکن است بیت کوینی دریافت نکنم ؟

بله امکان دارد. برای کسب بیت کوین، باید اولین ماینری باشید که به پاسخ صحیح یا نزدیک ترین پاسخ به یک مشکل عددی می رسد. این فرآیند به عنوان اثبات کار (PoW) نیز شناخته می شود.

منظور از پاسخ صحیح به یک مساله عددی چیست؟

در واقع هیچ ریاضی یا محاسبات پیشرفته واقعاً دخیل نیست. شاید شنیده باشید که ماینرها در حال حل مسائل دشوار ریاضی هستند ، در واقع ماینر ها کاری که انجام می دهند این است که اولین ماینری باشند که یک عدد هگزا دسیمال 64 رقمی (“که به آن هش گفته می شود”) را به دست آوردند که  کمتر یا مساوی با هش هدف باشد . این اساسا حدس و گمان است نه حل مسائل پیچیده ریاضی.

این یک موضوع حدس و گمان است، اما با توجه به اینکه تعداد کل حدس های ممکن برای هر یک از این مشکلات در حد تریلیون ها حدس است، کار فوق العاده سختیست. برای حل یک مشکل ابتدا ماینرها به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند. برای ماینینگ موفقیت آمیز، باید «هش ریت» بالایی داشته باشید که بر حسب گیگا هش در ثانیه (GH/s) و یا تراهش در ثانیه (TH/s) اندازه گیری می شود.

استخراج علاوه بر پوشش جیب ماینرها و حمایت از اکوسیستم بیت کوین، هدف حیاتی دیگری نیز دارد: این تنها راه برای عرضه ارزهای دیجیتال جدید در گردش است. به عبارت دیگر، ماینرها اساساً در حال «به وجود آوردن یا به اصطلاح ضرب زدن» ارز هستند. به عنوان مثال، تا سپتامبر 2021، حدود 18.82 میلیون بیت کوین از 21 میلیون بیت کوین در گردش بوده است .

جدا از سکه هایی که از طریق بلوک آفرینش ضرب شدند (اولین بلوک که توسط بنیانگذار بیت کوین ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد)، تک تک آن بیت کوین ها به دلیل استخراج کنندگان به وجود آمدند.

پس از پایان  استخراج همه ی بیت کوین ها و در غیاب ماینرها، بیت کوین به عنوان یک شبکه همچنان وجود خواهد داشت و قابل استفاده است. بعد از آنکه استخراج بیتکوین به پایان رسید هرگز بیت کوین اضافی به وجود نخواهد آمد. البته این بدان معنا نیست که تراکنش ها تایید نمی شوند.

  • با این حال، از آنجایی که تعداد بیت کوین استخراج شده در طول زمان کاهش می یابد، بیت کوین نهایی حدودا در سال 2140 به وجود خواهد آمد.
  • ماینرها به راستی‌آزمایی تراکنش‌ها ادامه می‌دهند و به منظور حفظ یکپارچگی شبکه بیت‌کوین، هزینه‌هایی برای انجام این کار به ماینر ها پرداخت خواهد شد.

پاداش استخراج بیت کوین تقریباً هر چهار سال یکبار به نصف کاهش می یابد که به آن هاوینگ بیت کوین میگویند زمانی که بیت کوین برای اولین بار در سال 2009 استخراج شد، هر استخراج یک بلوک 50 BTC برای شما به ارمغان می آورد. در سال 2012، این میزان به 25 بیت کوین کاهش یافت. تا سال 2016، این مقدار دوباره به نصف کاهش یافت و به 12.5 بیت کوین رسید. در 11 می 2020، پاداش دوباره به نصف کاهش یافت و به 6.25 BTC رسید.

در سپتامبر سال 2021، قیمت بیت کوین حدود 45000 دلار به ازای هر بیت کوین بود، به این معنی است که پس از  تکمیل یک بلوک، 281،250 دلار درآمد کسب میکردید .

اگرچه در اوایل تاریخ بیت کوین، افراد می توانستند به کمک یک کامپیوتر شخصی معمولی در خانه با ماینرها رقابت کنند، اما دیگر اینطور نیست زیرا دشواری استخراج بیت کوین در طول زمان تغییر کرده است.

به منظور اطمینان از عملکرد  بلاک‌چین و توانایی آن در پردازش و تأیید تراکنش ها، شبکه بیت کوین قصد دارد هر 10 دقیقه  یک بلوک را تولید کند. با این حال، اگر یک میلیون ریگ ماینینگ برای حل مشکل هش رقابت کنند، احتمالاً سریعتر از آن  10 دقیقه  بلاک را تشکیل می دهند . برای حل این موضوع چیزی به نام سختی شبکه به وجود آمده است. به همین منظور با افزایش تعداد ماینر ها ، شبکه بیت کوین برای جلوگیری از این موضوع هر دو هفته یک بار سختی شبکه را کنترل  ومیزان آنرا  دقیقه تغییر می دهد.

زمانی که قدرت محاسباتی بیشتری برای استخراج بیت کوین وجود داشته باشد، سطح دشواری استخراج افزایش می‌یابد تا تولید بلوک با سرعت ثابتی حفظ شود. قدرت محاسباتی کمتر به معنای کاهش سطح دشواری است. پس با با راینه های شخصی امکان مایین کردن تقریبا امکان پذیر نخواهد بود .

همه اینها به این معنی است که در دنیای ماینرها ، برای استخراج رقابتی، ماینرها اکنون باید روی تجهیزات کامپیوتری قدرتمندی مانند GPU  (واحد پردازش گرافیکی) یا، واقع بینانه تر، یک مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) سرمایه گذاری کنند. این می تواند از 500 دلار تا ده ها هزار دلار باشد. برخی از ماینرها – به ویژه ماینرهای اتریوم – کارت های گرافیک فردی (GPU) را به عنوان راهی کم هزینه برای انجام عملیات استخراج می خرند.

حدس هش چگونه است ؟

بگذارید با یک مثال آنرا بیان کنیم :

به طور مثال بنده به سه نفر از دوستانم می گویم که  من به عددی بین یک تا 100 فکر می کنم و آن عدد را روی یک کاغذ می نویسم و ​​در پاکت می بندم. دوستان من مجبور نیستند عدد دقیق را حدس بزنند. آنها فقط باید اولین نفری باشند که هر عددی را که کمتر یا مساوی عددی است که من به آن فکر می کنم حدس بزنند و محدودیتی برای تعداد حدس زدن آنها وجود ندارد.

فرض کنید من به عدد 19 فکر می کنم. اگر دوست A عدد 21 را حدس بزند، به دلیل 21>19 شکست می خورد. اگر دوست B 16 را حدس بزند و دوست C 12 را حدس بزند، هر دو از نظر تئوری به پاسخ های قابل قبولی رسیده اند، زیرا 16 < 19 و 12 < 19.  هیچ “اعتبار اضافی” برای دوست B وجود ندارد، حتی اگر پاسخ B نزدیک تر بود. پاسخ هدف 19 بوده است .

حال تصور کنید که من سؤال “حدس بزنید به چه عددی فکر می کنم” را مطرح می کردم ، اما فقط از سه دوستم نمی پرسیدم بلکه  از میلیون ها ماینر احتمالی در دنیای ماینرها می پرسیدم و هم چنین  به یک عدد 64 رقمی هگزادسیمال فکر می کردم. اکنون می بینید که حدس زدن پاسخ درست بسیار سخت خواهد بود.

از نظر بیت کوین، پاسخ های همزمان اغلب اتفاق می افتد، اما در پایان روز، تنها یک پاسخ برنده می تواند وجود داشته باشد. هنگامی که چندین پاسخ به طور همزمان ارائه می شود که مساوی یا کمتر از عدد مورد نظر است، شبکه بیت کوین با اکثریت ساده (51٪) تصمیم می گیرد که کدام ماینر را مورد احترام قرار دهد .

“عدد هگزادسیمال 64 رقمی” چیست؟

در اینجا نمونه ای از چنین عددی آورده شده است:

 0000000000000000000000000057fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

عدد بالا دارای 64 رقم است. همانطور که احتمالا متوجه شده اید، این عدد نه تنها از اعداد، بلکه از حروف الفبا نیز تشکیل شده است.

اعداد هگزادسیمال ۶۴ رقمی چه ارتباطی با استخراج بیت کوین دارد؟

آن قیاس را به خاطر دارید، جایی که عدد 19 را روی یک تکه کاغذ می نوشتند و آن را در یک پاکت مهر و موم شده می گذاشتند؟ در اصطلاح استخراج بیت کوین، آن عدد نامشخص در پاکت، هش هدف نامیده می شود.

کاری که ماینرها با آن کامپیوترهای بزرگ و ده ها فن خنک کننده انجام می دهند، حدس زدن هش هدف است.

 Nonce مخفف «عدد فقط یک بار استفاده می‌شود» است، و nonce کلید تولید این اعداد هگزادسیمال 64 بیتی است.

در تئوری، شما می توانید با چرخاندن یک قالب 16 وجهی 64 بار برای رسیدن به اعداد تصادفی به همان هدف دست یابید .

اسکرین شات زیر که از سایت Blockchain.info گرفته شده است، ممکن است به شما کمک کند همه این اطلاعات را در یک نگاه متوجه شوید . شما به خلاصه ای از تمام اتفاقاتی که هنگام استخراج بلوک #490163 افتاد نگاه می کنید.

 Nonce که هش “برنده” را ایجاد کرد 731511405 بوده است . هش هدف در بالا نشان داده شده است. اصطلاح “Relayed by Antpool” به این  اشاره دارد که این بلوک خاص توسط   AntPool، یکی از موفق‌ترین استخرهای ماینینگ تکمیل شده است .

همانطور که در اینجا می بینید، سهم آنها در جامعه بیت کوین این  بوده که 1768 تراکنش را برای این بلوک تایید کردنده اند .

در مجموع، استخراج بیت کوین تا زمان نگارش این مقاله برای اکثر ماینرها تا حد زیادی بی‌سود بوده است. سایت Cryptocompare یک ماشین حساب مفید ارائه می دهد که به شما امکان می دهد اعدادی مانند سرعت هش و هزینه برق خود را برای تخمین هزینه ها و مزایا مطلع بشوید .

استخرهای استخراج سکه چیست؟

جوایز ماینینگ در دنیای ماینرها به استخراج‌کننده‌ای پرداخت می‌شود که ابتدا راه‌حلی برای معما پیدا می‌کند و احتمال اینکه یک شرکت‌کننده آن راه‌حل را کشف کند برابر با بخشی از کل قدرت استخراج در شبکه است.

شرکت‌کنندگانی که درصد کمی از قدرت ماینینگ دارند، شانس بسیار کمی برای کشف بلوک بعدی دارند. به عنوان مثال، یک کارت ماینینگ که می توان آن را با چند هزار دلار خریداری کرد، کمتر از 0.001 درصد از قدرت استخراج شبکه راتشکیل می دهد . با چنین شانس کوچکی برای یافتن بلوک بعدی، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا آن ماینر یک بلوک را پیدا کند . ماینر ممکن است هرگز سرمایه خود را پس نگیرد. پاسخ این مشکل ماینینگ استخرهای مایینگ است.

استخرهای ماینینگ در دنیای ماینرها توسط اشخاص ثالث اداره می شوند و گروه هایی از ماینرها را با هم  هماهنگ می کنند. با این کار احتمال حدس هش هدف بالا رفته و هم چنین پاداش بین همه شرکت کنندگان پخش میشود .

آمار برخی از استخرهای استخراج را می توان در Blockchain.info مشاهده کرد.

همانطور که در بالا ذکر شد، ساده ترین راه برای به دست آوردن بیت کوین، خرید آن از یکی از صرافی های متعدد است.

شما همیشه می توانید از “استراتژی کلنگ” استفاده کنید. بله تعجب نکنید استراتژی کلنگ  .

این استراتژی  بر اساس ترفندی  قدیمی است که در طول هجوم برای استخراج  طلا در کالیفرنیا در سال 1849، سرمایه‌گذاری هوشمندانه در جست‌وجو برای طلا نبود ، بلکه ساخت کلنگ‌ها برای استخراج معادن بود.

به بیان امروزی، در شرکت هایی که این کلنگ ها را تولید می کنند، سرمایه گذاری کنید. در زمینه ارز دیجیتال، کلنگ  ، شرکتی است که تجهیزات مورد استفاده برای استخراج بیت کوین را تولید می کند. برای مثال، می‌توانید به دنبال شرکت‌هایی باشید که تجهیزات ASIC یا GPU را تولید می‌کنند.

خطرات استخراج

خطرات استخراج اغلب  ، ریسک مالی و نظارتی دارد .همانطور که گفته شد، استخراج بیت کوین و به طور کلی ماینینگ یک ریسک مالی است، زیرا شما تمام تلاش خود را برای خرید تجهیزات استخراج به ارزش صدها یا هزاران دلار انجام داده اید بعد باید ببینید که این سرمایه گذاری شما پس از چه مدتی بازمی گرددو بعد از چه مدتی شما رابه سود خواهد رساند . گفتنی است که این خطر را می توان با پیوستن به استخرهای استخراج کاهش داد.

اگر به فکر استخراج مایینیگ هستید و در منطقه ای زندگی می کنید که استخارج ممنوع است، باید تجدید نظر کنید. همچنین ممکن است ایده خوبی باشد که قبل از سرمایه گذاری در تجهیزات ماینینگ در مورد مقررات کشور و احساسات کلی کشور خود نسبت به ارزهای دیجیتال تحقیق کنید.

یکی از ریسک‌های بالقوه دیگر در دنیای ماینرها ناشی از استخراج بیت‌کوین (و سایر سیستم‌های اثبات کار pow ) افزایش مصرف انرژی مورد نیاز سیستم‌های رایانه‌ای است که الگوریتم‌های استخراج را اجرا می‌کنند.

با این حال، تلاش‌هایی برای کاهش این اثرات منفی خارجی با جستجوی منابع انرژی پاک‌تر و سبز برای عملیات‌های معدنی (مانند زمین گرمایی یا خورشیدی)وجود دارد.

تغییر به مکانیسم‌های اجماع کم‌مصرف انرژی مانند اثبات سهام (PoS) که اتریوم به آن تغییر کرده است، استراتژی دیگری است که مناسب است . با این حال، PoS مجموعه ای از اشکالات و ناکارآمدی های خاص خود را دارد، مانند ایجاد انگیزه برای احتکار .

چرا بیت کوین ها نیاز به استخراج دارند؟

از آنجایی که خطر کپی کردن یا جعل یا دوبار خرج کردن یک سکه یا ارز در دنیای ماینرها بیش از یک بار وجود دارد ،  ماینینگ این مشکلات را حل می کند .

ماینینگ علاوه بر معرفی بیت کوین جدید به گردش، نقش مهمی در  تایید تراکنش های جدید در بلاک چین بیت کوین ایفا می کند. این مهم است چون ، هیچ مرجع مرکزی مانند بانک، دادگاه، دولت یا هر چیز دیگری وجود ندارد که تعیین کند کدام تراکنش معتبر است و کدام یک معتبر نیست.

آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟

قانونی بودن استخراج بیت کوین و دنیای ماینرها کاملاً به موقعیت جغرافیایی شما بستگی دارد. مفهوم بیت کوین می تواند تسلط ارزهای فیات و کنترل دولت بر بازارهای مالی را تهدید کند. به همین دلیل بیت کوین در مکان های خاصی کاملا غیرقانونی است.

مالکیت و استخراج بیت کوین و دنیای ماینرها در بسیاری از کشورها قانونی است. لیست برخی از مکان‌هایی که طبق گزارش سال 2018 غیرقانونی بود، الجزایر، مصر، مراکش، بولیوی، اکوادور، نپال و پاکستان بودند. به طور کلی، استفاده و استخراج بیت‌کوین در بیشتر نقاط جهان قانونی است.

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا سوال یا پیام خود را بنویسید تا از مشاوره رایگان کارشناس " در واتساپ " بهره مند شوید
👋 سلام دوست عزیزم خوبی ؟