درباره قرارداد هوشمند

درباره کاربرد قرارداد هوشمند باید گفت؛ بسیار منعطف هستند و بنابراین صرف نظر از نوع تجارت یا اندازه معامله یا نحوه انجام آن ( از نظر سادگی یا پیچیدگی ) می توان از آنها در انواع معاملات و قراردادها استفاده کرد. حتی می توان از قراردادهای هوشمند ( Smart contract ) در صدها و هزاران موضوع غیر مالی استفاده کرد. اگر برای شما سوالات مهمی درباره کاربرد Smart contract مطرح است، اینجا مهمترین موارد استفاده از قراردادهای هوشمند را معرفی می کنیم

1. کاربرد قرارداد هوشمند برای خدمات مالی

قراردادهای هوشمند در بسیاری از خدمات مالی چه مربوط به تراکنش‌های بین شرکت‌ها و چه مربوط به امور مالی و حسابداری متفرقه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مورد تراکنش‌های مالی صحبت کرده‌ایم و اینکه چگونه شرکت‌ها می‌توانند به راحتی با استفاده از قراردادهای هوشمند با توافق بر سر موارد گوناگون، معاملات مختلفی را با یکدیگر انجام دهند. شرایط، مدت و روش پرداخت و همه این جزئیات قابل تنظیم هستند.

2.در مورد مسائل مالی و حسابداری

قرارداد هوشمند با استفاده از فناوری بلاک چین می تواند؛ ابتدا خطاهای مختلفی را که ممکن است رخ دهد بررسی کنند و در صورت درست بودن همه چیز، تراکنش ها و انتقال پول را انجام دهند. همچنین امکان سازماندهی فرآیند محاسبه و پرداخت مالیات به صورت خودکار در دو حالت : بدون دخالت آدمها، یا با دخالت کوچک انسانی (در مقایسه با روش سنتی ) را فراهم می کند.

کاربرد قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند می توانند دفاتر و حساب های روزانه را در اختیار بگیرند و از لو رفتن سوابق مالی و حسابداری شرکت اطمینان حاصل کنند، علاوه بر این به سهامداران اجازه می دهد تا در تصمیم گیری های مربوط به شرکت به صورت شفاف و بدون هیچ گونه دستکاری خرابکارانه یا تقلب شرکت کنند.

3. مدیریت زنجیره تامین

زنجیره تامین یکی از سخت ترین مواردی است که شرکت های مختلف با آن سر و کار دارند و این به این دلیل است که اصطلاحا به کاغذ بازی بستگی دارد که علاوه بر سختی روند، مشکلات زیادی دارد و هزینه، زمان، تلاش و مخارج زیادی نیز به همراه دارد. همه اینها با هوشمند سازی حذف شده و موارد مربوط به از دست دادن، دستکاری و جعل طور کامل ازبین می روند.

قراردادهای هوشمند برای مدیریت همه ی طرف‌های این فرآیند و دیجیتالی کردن آن، بکار می آید و کنترل موجودی و دارائی آسان تر از قبل خواهد شد. در ادامه می توان گفت که علاوه بر انجام وظایف مورد نیاز، قابلیت اشتراک‌گذاری و نمایش این داده‌ها برای همه به وجود آمده است. احزاب شرکت کننده در این زنجیره ( از این طریق ) بسیاری از مشکلات را حل کرده و در صرف زمان و تلاش زیاد صرفه جویی کرده اند.

4. بیمه

بخش بیمه برای انجام کار خود با مشکلات عدیده ای مواجه است که از بررسی واقعی بودن صانحه یا ساختگی بودن حوادث برای تصاحب وجوه بیمه ای شروع می شود. علاوه بر آن، دشواری انجام نقل و انتقالات مورد نیاز در صورت وقوع بلایای عظیم مانند سیل، زلزله و … آتشفشان ها می تواند سیستم سنتی قراردادهای بیمه را فلج کند. اما همه این مشکلات را می توان با استفاده از فن آوری قراردادی هوشمند حل کرد.

در حالت اول، قرارداد هوشمند را می‌توان به حسگرها و دستگاه‌های اینترنت اشیا در خودروها و خانه‌ها متصل کرد و از طریق آن‌ها، علاوه بر انتقال آنی وجه، تشخیص واقعی یا ساختگی تصادفات و حوادث، به راحتی امکان‌پذیر می شود.

در حالت دوم، در صورت بروز چنین مشکلی، قراردادهای هوشمند افراد آسیب دیده از این بلایا را شناسایی کرده و بلافاصله تمامی تراکنش های مالی را انجام می دهد.

5. کارائی و کاربرد قرارداد هوشمند مدارک پزشکی

قرارداد هوشمند می تواند کلیه اطلاعات مربوط به مدارک پزشکی را از جمع آوری کرده و حضور آنها در یک مکان و برخورد موثر با آنها را ممکن سازد؛ همچنین محرمانه بودن سوابق پزشکی و حفظ حریم خصوصی بیماران را سازماندهی کنند. امروزه بسیاری از کشورها از فناوری‌های بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای مقاصد پزشکی استفاده می‌کنند و بسیاری از شرکت‌های نوظهور در صحنه هستند که در مدیریت پرونده‌های پزشکی تخصص ویژه ای دارند.

6. آزمایشات بالینی

داده‌ها روان کننده چرخ های متحرک زندگی در قرن بیست و یکم هستند و وقتی صحبت از داده‌های پزشکی می‌شود، قرارداد هوشمند به یک راه نجات برای بیماران تبدیل می‌شود. بنابراین آزمایش‌های بالینی و مدیریت آنها و مدیریت داده‌های حاصل شده بسیار مهم است.

بیائید آزمایش‌های بالینی را در نظر بگیریم که به منظور دستیابی به اثربخشی و اهمیت واکسن‌های کووید-۱۹ انجام شد. در این روند نیاز به اشتراک گذاری این اطلاعات ( متفاوت ) بین مؤسسات تحقیقاتی در سراسر جهان بوجود آمد. قراردادهای هوشمند به ما امکان اشتراک‌گذاری خودکار داده‌ها را می‌دهد که فرآیند بین سازمان ها، با حفظ حریم خصوصی و استفاده منصفانه از این داده ها را امکان پذیر می کند.

7. خدمات دولتی

قراردادهای هوشمند می توانند با انتقال همه داده ها به بلاک چین، تمام تراکنش ها و خدمات دولتی را به سرعت و به طور موثری دیجیتالی کنند. این روند کمک می کند تا با حفظ این داده ها، بدون هیچ گونه امکان نفوذ، جعل، دستکاری یا تقلب، تمامی رویه های اداری به روشی آسان و فوری تکمیل شوند.

8. رای دهید

به لطف فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند، رای‌گیری و رای‌دهی می‌تواند امروزه ایمن باشد. یک قرارداد هوشمند را می‌توان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد تا محیط رای‌گیری امن و محافظت‌شده را فراهم کند. تقلب در محیطی که رمزگذاری شده  بسیار دشوار است. استفاده از قراردادهای هوشمند در این زمینه باعث افزایش تعداد شهروندان علاقه مند ” به رای گیری”  می شود، علاوه بر این دیگر نیازی به فرآیند دست و پا گیر شناسایی هویت، صف انتظار و شمارش طولانی آرا نخواهد بود.

9. قرض و وام مسکن

قراردادهای دیجیتال، اتوماسیون وام های مسکن را از طریق شرایط و ضوابط توافق شده فراهم می کند؛ در نتیجه باعث صرفه جویی در زمان تلف شده برای رویه های مختلف می شود.  همچنین تسهیل پرداخت ها و بازپرداخت وام مسکن امکانپذیر می شود.

10. شناسه دیجیتال

یکی از مزایای شگفت انگیز برای کاربرد قرارداد هوشمند ، این است که امکان انجام تراکنش ها یا معاملات مورد نظر بدون نیاز به افشای هویت یا شناسایی ( هویت ) وجود دارد، به این معنی که تمام داده ها و اطلاعات شما ( هویت دیجیتال شما ) ایمن است و هیچ کس نمی تواند آن را تحت هر شرایطی مشاهده کند، مگر اینکه به او اجازه دهید.

11. اینترنت اشیا

کارشناسان پیش بینی می کنند که ما به زودی وارد عصر اینترنت اشیا خواهیم شد، به این معنی است که تمام زندگی ما از جمله خانه هایی که در آن زندگی می کنیم و تمام وسایل داخل آن، خودکار می شود و همه این دستگاه ها هماهنگ با یکدیگر کار می کنند. ساعت زنگ دار، قهوه ساز، آبگرمکن، تلویزیون و سایر وسایل خانه به برنامه روزانه شما متصل است. انواع قرارداد هوشمند یکی از بهترین گزینه‌های موجود در صحنه هستند که می‌توانند همه دستگاه‌ها را به هم مرتبط کنند و ارتباطات بین آنها را ( طبق پروتکل‌های از پیش ساخته شده ) سازماندهی کنند. پروتکل ها به عنوان مسئول تصمیم‌گیری، نحوه کار این دستگاه‌ها و ارتباط آنها را کنترل نموده و اشتراک‌گذاری داده‌ها را بین آنها سازمان‌دهی می‌کند.

12. معاملات بانکی

قرارداد هوشمند بسیاری از مشکلات مربوط به تراکنش‌های بانکی را حل کرده‌اند. دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی ( کارمزد انتقالات ) نیست و همچنین نیازی نیست که روزها منتظر بمانید تا پولی که ارسال کرده‌اید به دست گیرنده برسد. تراکنش‌های بانکی از طریق فناوری‌های بلاک چین و قراردادهای هوشمند، آنی هستند. تراکنش های مالی در بلاکچین معمولا هزینه کمی دارد و در برخی اوقات کاملا رایگان است.

13. املاک و مستغلات

ساماندهی مسائل حقوقی املاک و مستغلات فرآیندی بسیار دست و پا گیر است، به خصوص اگر در حال خرید و فروش ملک در خارج از کشور و محل زندگی هستید ، روند اداری سخت تر خواهد بود. معاملات املاک علاوه بر اینکه هفته ها یا ماه ها به تنهایی یا با وکیل در حال انجام است، به تلاش زیاد و مشاوره های فراوان با حسابداران و وکلا نیاز خواهد داشت. اما می توانید با کمک سیستم های قرارداد هوشمند که امکان انتقال سریع املاک و تکمیل سریع کلیه مجوزها و تراکنش های مالی را فراهم می کند، همه اینها را دور بزنید.

14. مالکیت فکری

با استفاده از قرارداد هوشمند در حوزه مالکیت معنوی برای پدیدآورندگان میتوان گام های موثری برداشت، امروزه مشکلات زیادی وجود دارد که مربوط به تخلفات مالکیت معنوی است. به‌ویژه در زمینه کارهای خلاقانه مانند طراحی، نویسندگی، عکاسی و آهنگ‌سازی … معمولا هنرمندان در معرض سرقت آثار خود قرار می گیرند و بدون پرداخت حق امتیاز از آثار آنها استفاده می کنند. یکی از انواع کاربرد قرارداد هوشمند این است که به حفظ مالکیت اثر کمک می کند استفاده از قراردادهای هوشمند، سرقت آثار هنری و نقض مالکیت معنوی را غیرممکن می‌کند، همچنین برخی از انواع قرارداد هوشمند عملیات و انتقال پول را تسهیل می‌کند، زیرا با هر استفاده از موسیقی یا بارگذاری نقاشی‌هایتان، به طور خودکار پولی به شما پرداخت می‌شود. امروزه هنرمندان زیادی وجود دارند که از کاربرد قرارداد هوشمند و بلاکچین برای محافظت از حقوق مالکیت معنوی خود استفاده می کنند.

معایب قراردادهای هوشمند

انواع کاربرد قرارداد هوشمند جالب و مهم است اما این مزیت‌های فراوانی که ذکر کردیم، معایب زیادی نیز دارند که ممکن است باعث دوری برخی افراد از آن‌ها شود و متوجه می‌شوید و تعجب خواهید کرد که این ایرادات ناشی از ویژگی‌هایی است که قبلاً به آن اشاره کردیم ! این عیوب عبارتند از:

1. در برنامه نویسی آن خطا وجود دارد

قراردادهای هوشمند همانطور که اشاره کردیم برای برنامه‌ریزی قوانین و بندهای آن به کدها بستگی دارد، بنابراین اگر این کدها ضعیف نوشته شوند یا خلأهایی در کد وجود داشته باشد، مشکلات بزرگی ایجاد می‌شود که متأسفانه غیرقابل تغییر خواهد بود. اگر قرارداد به هر طریقی خنثی شود، طرف های آسیب دیده متحمل خسارات هنگفت و سنگینی می شوند.

ماکان آکادمی دوره فراگیری برنامه نویسی برای قراردادهای هوشمند را برای شما آماده کرده. شما با شرکت در این دوره میتوانید بطور کامل بر اصول برنامه نویسی قرار‌داد هوشمند مسلط شوید.

2. عدم وجود قانون گذاری قانونی

مشکل دیگر در کاربرد قرارداد هوشمند ، عدم وجود قانونی است که، عملیات قراردادهای هوشمند را قانونمند کند. همین امر برخورد با جرم در آن را سخت می کند و باعث می شود بسیاری از ارگان ها و نهادها از قرارداد هوشمند استفاده نکنند.

3. کنترلی بر استفاده از آن وجود ندارد

بزرگترین مشکل استفاده و بکارگیری قرارداد هوشمند از دیدگاه من این است که از این فناوری ها می توان در هر کسب و کاری استفاده کرد، حتی اگر آن پروژه یک عمل غیراخلاقی، جنایتکارانه یا حتی تروریستی باشد متاسفانه قابل انجام است.عدم نظارت بر هویت و داده ها زمینه را برای کارهای غیر قانونی آسان می کند.  نظر شما در مورد کاربرد قرارداد هوشمند چیست؟ در کامنت ها با ما در میان بگذارید.

10 + 10 =

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا سوال یا پیام خود را بنویسید تا از مشاوره رایگان کارشناس " در واتساپ " بهره مند شوید
👋 سلام دوست عزیزم خوبی ؟