سبد سرمایه گذاری

متعادل کردن سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ، تفاوت چندانی با سبد سرمایه گذاری سنتی ندارد. شما به راحتی می توانید ریسک کلی را با توجه به مشخصات سرمایه گذاری و استراتژی خود کاهش دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سادگی سرمایه گذاری های خود را در بین ارزهای دیجیتال مختلف توزیع کنید.

میزان مناسب برای توزیع سرمایه شما قابل بحث است، زیرا هر روش، مزایا و معایب خود را دارد اما به طور کلی پذیرفته شده است که گسترش سرمایه گذاری تا حدی سودمند است. شما می توانید با شرکت در سبد گردانی و یا مشاوره با ماکان، ریسک سرمایه گذاری خود را با داشتن دارایی های دیجیتال مختلف (شامل استیبل کوین ها) کاهش دهید و اطمینان حاصل کنید که تخصیص دارایی را متعادل کرده اید.


برای سهولت در مدیریت سبد سرمایه گذاری خود، می توانید از ابزار ردیابی پورتفولیو استفاده کنید یا به صورت دستی تراکنش های خود را ثبت کنید. البته برخی از ربات‌ها را می‌توان به کیف پول‌های شخصی و صرافی‌های ارزهای دیجیتال مرتبط کرد و کل فرآیند را آسان‌تر کرد.

اولین گام سرمایه گذاری

شروع سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال آسان است. برخی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند ارزهای دیجیتال اصلی ( مانند بیت کوین ) بخرند و آنها را حفظ کنند، در حالی که برخی دیگر تجربه کردن نوسان را ترجیح می دهند اما واقعا بهترین راه برای کسب سود از رمز ارزها چیست؟! در ادامه با ماکان همراه باش تا اطلاعات خوبی کسب کنی

موفقیت و کسب سودهای منطقی در واقع منعکس کننده توزیع هوشمندانه دارایی ها در سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال است. با توجه به توانایی شما در تحمل ریسک، راه های مختلفی برای رسیدن به هدف سرمایه گذاری وجود داردو البته تعادل پرتفوی دشوار نیست و ثمره آن را می توان در قالب سود مالی تجربه کرد.


سبد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست؟


در واقع به گروهی از ارزهای دیجیتالی گفته می شود که متعلق به یک سرمایه گذار یا معامله گر است. یک کیف پول معمولا دارایی های مختلفی از جمله آلت کوین ها و محصولات مالی ارزهای دیجیتال را در خود جای می دهد. این بسیار شبیه به یک سبد سرمایه گذاری سنتی است، با این تفاوت که شما فقط در یک دسته از دارایی ها سرمایه گذاری می کنید.

مدیریت سرمایه گذاری

شما می توانید سبد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال خود را به صورت دستی یا به صورت خودکار ، با استفاده از ابزارها و نرم افزارهای تخصصی برای محاسبه دارایی ها و سود خود پیگیری کنید. ابزارهای خوب، برای ردیابی کارها می توانند بسیار مفید باشند. ردیاب‌ها برای معامله‌گران کوتاه‌مدت ضروری هستند و همچنین برای سرمایه‌گذاران و دارندگان ( هولد ) بلندمدت ارزشمند است .

تخصیص و تنوع دارایی چیست؟

هنگام ساخت سبد سرمایه گذاری باید با مفاهیم تنوع و توزیع دارایی آشنا باشید. تنوع دارایی به سرمایه گذاری در کلاس های مختلف دارایی ( مانند ارزهای دیجیتال، سهام، اوراق قرضه، فلزات گرانبها، ارزهای فیات و غیره) اشاره دارد و تخصیص دارایی به توزیع وجوه سرمایه گذاری شده در دارایی ها یا بخش های مختلف اشاره دارد. به عنوان مثال، شما می توانید دارایی های سهام خود را با سرمایه گذاری در زمینه های مختلف مانند کشاورزی، فناوری، انرژی و بهداشت و درمان توزیع کنید. این دو استراتژی می توانند ریسک کلی سرمایه گذاری شما را کاهش دهند.
از نظر فنی، ارز دیجیتال یک طبقه دارایی است. اما در یک سبد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، می توانید سرمایه گذاری های خود را در محصولات، سکه ها و توکن هایی که اهداف و موارد استفاده متفاوتی دارند، پخش کنید. به عنوان مثال، می توانید سبد سرمایه گذاری خود را متنوع کنید تا شامل 40 درصد بیت کوین، 30 درصد استیبل کوین، 15 درصد توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و 15 درصد آلت کوین باشد.

مقایسه پورتفولیوی انباشته و توزیع شده ارزهای دیجیتال

 • اکثر نکات به شما در مورد توزیع سرمایه گذاری های سبد ارزهای دیجیتال ، هشدار می دهد. اگرچه توزیع برای سرمایه گذاران عادی است، اما توزیع سرمایه در دارایی های مختلف دارای مزایا و معایبی است. قبلاً اشاره کردیم که پرتفوی سرمایه گذاری توزیع شده ریسک در نوسانات بزرگ را کاهش می دهد چون ضررها را می توان با سود برابر کرد و موقعیت خود را ثابت نگه داشت.
 • فرصت های زیادی برای سبد سرمایه گذاری شما وجود دارد که می توانید با هر ارز اضافی به دست آورید. معمولا همه سرمایه‌گذاری‌ها سود سهام حاصل نمی‌کنند، اما با تخصیص و تنوع مناسب دارایی‌ها، پتانسیل سودآوری بلندمدت افزایش می‌یابد.
 • هرچه پرتفوی شما بیشتر باشد، روند کلی بازار را بیشتر دنبال خواهد کرد. اکثر معامله گران و سرمایه گذاران به دنبال عملکرد بهتر از بازار و دستیابی به سود بالاتر هستند. یک سبد سرمایه گذاری با توزیع بالا نسبت به یک سبد تلفیقی ( موفق ) بازده متوسط بیشتری را به همراه خواهد داشت. دارایی هایی که بهترین عملکرد را دارند می توانند دارایی های با بازده کم یا محتمل ضرر را جبران کنند.
 • مدیریت سبد سرمایه گذاری تلفیقی نیازمند زمان و تلاش بیشتری است. برای اینکه بتوانید موفقیت آمیز سرمایه گذاری کنید، باید بدانید که چه چیزی می خرید. توجه داشته باشید که هر چه پرتفوی بزرگتر باشد، شانس کمتری برای درک درست همه دارایی ها خواهید داشت.
 • اگر کیف پول شما در بلاک چین های مختلف پخش شده است، ممکن است لازم باشد از چندین کیف پول و پلتفرم معاملاتی برای دسترسی به دارایی های خود استفاده کنید. تصمیم در مورد توزیع یا عدم توزیع دارایی به عهده شماست، اما سبدهایی از توزیع دارائی، همیشه توصیه می شود.

انواع مختلف ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

بیت کوین محبوب ترین و بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار است. اما یک سبد سرمایه گذاری متعادل شامل مجموعه ای از ارزهای مختلف برای کاهش ریسک کلی خواهد بود. بیایید برخی از انواع مختلف ارزها را بررسی کنیم.

ارزهای قابل پرداخت

امروزه یافتن ارزهای جدیدی که در درجه اول برای پرداخت در نظر گرفته شده اند دشوار است. اما اگر به زمان ظهور ارزهای دیجیتال برگردیم، متوجه می شویم که بیشتر پروژه ها سیستم هایی برای انتقال ارزش و دارائی بوده اند. بیت کوین معروف ترین نمونه از این پروژه ها است، اما ما ریپل (XRP)، بیت کوین کش (BCH)، لایت کوین (LTC) و غیره را نیز داریم. این سکه ها اولین نسل از ارزهای دیجیتال هستند که قبل از پلتفرم اتریوم و ظهور قراردادهای هوشمند وجود داشتند.

استیبل کوین ها

استیبل کوین ها تلاش می کنند یک یا چند دارایی اساسی مانند ارزهای محلی تایید شده یا فلزات گرانبها را ردیابی کنند. برای مثال، BUSD به دلار آمریکا متصل است و ذخیره ای از دلار آمریکا را برای ارزهای BUSD در نسبت 1:1 نگه می دارد. سکه طلای پکس (PAXG) از همین سیستم استفاده می‌کند، اما قیمت یک سکه نسبت به قیمت یک اونس طلای خالص ذخیره می‌شود. در حالی که استیبل کوین‌ها لزوماً بازدهی زیادی را ارائه نمی‌کنند، اما مطابق با نام خود عمل می‌کنند و به شما ثبات می‌دهند.


بازار ارزهای دیجیتال بی ثبات است، بنابراین داشتن دارایی هایی در سبد سرمایه گذاری که ارزش سرمایه کل را حفظ می کند مفید است.


اگر استیبل کوین به دارایی خارج از سیستم کریپتوکارنسی متصل شود، قیمت آن نباید تحت تاثیر افت بازار کریپتو قرار گیرد و اگر می‌خواهید توکن‌ها را از یک ارز یا پروژه انتقال دهید، می‌توانید به سرعت آن‌ها را به یک ارز ثابت با پشتیبانی USD مانند BUSD تبدیل کنید تا درآمد و دارایی خود را حفظ کنید. تبدیل دارایی های دیجیتال به ارز محلی تایید شده فرآیندی بسیار طولانی تر از تبدیل آنها به ارزهای پایدار است.


نمادهای سهام

مانند اوراق بهادار سنتی، نمادهای سهام می توانند چیزهای زیادی را نشان دهند. آنها می توانند سهام یک شرکت، اوراق قرضه صادر شده توسط یک پروژه یا حتی حق رای را نمایندگی کنند. اوراق بهادار «دیجیتالیزه شده» و روی بلاک چین قرار گرفته اند ، به این معنی که اغلب مشمول مقررات مشابهی هستند. به همین دلیل، توکن‌های امنیتی در صلاحیت رگولاتورهای محلی هستند و قبل از صدور باید مراحل قانونی را طی کنند.

کدهای خدمات

کدهای خدمات به عنوان کلید خدمات یا محصولات عمل می کنند. به عنوان مثال، BNB و ETH توکن های سرویس هستند. شما می توانید از آنها برای پرداخت هزینه تراکنش هنگام برخورد با یک برنامه غیرمتمرکز (DApp) و موارد دیگر استفاده کنید. بسیاری از پروژه‌ها توکن‌های خدمات خود را برای جمع‌آوری سرمایه برای ارائه سکه صادر می‌کنند. در تئوری، ارزش توکن باید مستقیماً با ارزش خدمات ارائه شده مرتبط باشد.
کدهای حکومتی
هنگامی که شما توکن های حکومتی را در اختیار دارید ، در یک پروژه قدرت رای گیری و احتمالاً حتی سهمی از عواید آن را به دست می آورید. احتمالاً این توکن‌ها را در پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند PancakeSwap ، Uniswap یا SushiSwap پیدا خواهید کرد. مشابه توکن های خدماتی، ارزش توکن های حاکمیتی به طور مستقیم با موفقیت پروژه هایی که ایجاد کرده اند مرتبط است.

محصولات مالی ارزهای دیجیتال

یک سبد سرمایه گذاری می تواند متشکل از ارزهای دیجیتال مختلف باشد، زیرا محصولات مالی برای ارزهای دیجیتال نیز می توانند به شما کمک کنند تا سبد سرمایه گذاری خود را به میزان بیشتری توزیع کنید. این بیشتر شبیه سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی، ETF یا صندوق های سرمایه گذاری مشترک است، نه صرفاً مالکیت سهام. شما می توانید روی تعداد زیادی محصول در بلاک چین های مختلف و برنامه های غیرمتمرکز سرمایه گذاری کنید.

مدیریت سرمایه

چگونه یک سبد متعادل برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بسازیم

هر سرمایه‌گذار یا معامله‌گر ایده‌های خاص خود را برای یک سبد سرمایه‌گذاری متعادل در ارزهای دیجیتال دارد. اما در اینجا چند قانون کلی وجود دارد که باید در نظر داشت:

 1. پرتفوی خود را بین سرمایه گذاری های با ریسک بالا، متوسط و کم تقسیم کنید و برای هر کدام، سهم مناسبی را اختصاص دهید.
  پورتفولیوی سرمایه گذاری که دارای سهم عظیمی از سرمایه گذاری های پرریسک است قطعاً متعادل نیست، زیرا می تواند سود زیادی برای شما به ارمغان بیاورد، اما همچنین می تواند ضررهای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد
  بهترین مسیر برای شما با میزان تمایل به ریسک تعیین می شود. در هر صورت باید سرمایه گذاری را با سطوح مختلف ریسک ترکیب کنید.
 2. برای تامین نقدینگی لازم سبد سرمایه گذاری خود، مقداری استیبل کوین نگه دارید. استیبل کوین‌ها کلید بسیاری از پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز هستند و می‌توانند به شما در کسب سود یا خروج سریع و آسان از تراکنش کمک کنند.
 3. در صورت لزوم سبد سرمایه گذاری خود را مجدداً متعادل کنید. بازار ارزهای دیجیتال به شدت بی ثبات است و شما باید تصمیمات خود را بر اساس وضعیت فعلی تغییر دهید.
 4. سرمایه جدید را به صورت استراتژیک تخصیص دهید تا از انصراف از سبد سرمایه گذاری جلوگیری کنید . اگر اخیراً در یک ارز به سودهای بزرگی دست یافته اید، ممکن است وسوسه شوید که پول بیشتری را در همان ارز بریزید ، اما اجازه ندهید حرص و طمع بر تصمیمات شما تأثیر بگذارد و به این فکر کنید که کجا می توانید بهترسرمایه گذاری کنید.
 5. خودتان تحقیق کنید. هیچ نکته دیگری برتر از این نکته کلاسیک نیست، زیرا این شما هستید که پول خود را سرمایه گذاری می کنید، بنابراین فقط به توصیه های دیگران ( کاملا ) اعتماد نکنید. برای نکاتی در مورد کشف کلاهبرداری های احتمالی، 5 کلاهبرداری رایج در ارزهای دیجیتال و نحوه جلوگیری از آنها را بخوانید .
 6. فقط چیزی را به خطر بیندازید که توانایی از دست دادن آن را دارید. اگر احساس استرس و خطر می کنید، به این معنی است که سبد سرمایه گذاری شما در حال حاضر متعادل نیست. اگر کارها خوب پیش نرود، معاملات شما نباید عواقب جدی ( ورشکستگی ) برای شما ایجاد کند.

ابزارهای ردیابی سبد ارزهای دیجیتال

ردیاب پورتفولیوی ارزهای دیجیتال برنامه یا سرویسی است که به شما امکان می دهد تغییرات ارزش دارایی های خود را ردیابی کنید. با استفاده از آن، می‌توانید ببینید که توزیع فعلی‌تان چقدر به اهداف بلندمدت شما نزدیک است و آنها را قابل دست یابی می کند. در اینجا چند نمونه از این ابزارها آورده شده است:


CoinMarketCap

CoinMarketCap یک ردیاب قیمت بسیار محبوب است که ویژگی های ردیابی کارها را توسعه داده است و ردیاب کارها به صورت رایگان بر روی دسکتاپ و دستگاه های تلفن همراه در دسترس است. برای استفاده از این ابزار، باید دارایی های خود را به صورت دستی اضافه کنید زیرا این ابزار به کیف پول شما یا پلت فرم معاملاتی شما متصل نمی شود. بهتر است برای اضافه کردن مبالغی که دارایی ها را با آن خریداری کرده اید اقدام کنید تا برگ های برنده خود را با دقت بالا ردیابی کنید.


CoinGecko

CoinGecko در درجه اول برای ردیابی قیمت ارزهای دیجیتال ساخته شده است، اما گزینه ای برای ردیابی سبد سرمایه گذاری نیز دارد و استفاده از این ابزار رایگان و از طریق مرورگر وب یا دستگاه های تلفن همراه در دسترس است. اگر کاربر معمولی سایر ابزارها هستید، باید این ابزار را نیز امتحان کنید.


بلوک فولیو

اگر می خواهید همزمان با مدیریت سبد سرمایه گذاری خود معامله کنید، Blockfolio انتخاب خوبی است. این شرکت که در سال 2014 تأسیس شد، در زمینه ارزهای دیجیتال به خوبی شناخته شده است. اما ابزار آن فقط برای دستگاه های تلفن همراه است و تجربه تجارت آن روی دسکتاپ در دسترس نیست.


دلتا

دلتا یک برنامه تلفن همراه است که به شما امکان می دهد نمونه کارها از فعالیت های جدید در ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری های سنتی خود را به طور همزمان مشاهده کنید. این اپلیکیشن می تواند به بیست پلتفرم معاملاتی و تعدادی کیف پول از جمله بایننس متصل شود. این برنامه دارای دو نسخه رایگان و پولی است، اما نمی توانید از داخل آن تجارت کنید.

افکار بسته را کنار بگذاریم !

بخش بزرگی از بازار ارزهای دیجیتال به وضعیت بیت کوین بستگی دارد، اما این بدان معنا نیست که نباید سعی کنید سبد سرمایه گذاری خود را متعادل کنید. تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری های خود در ارزهای دیجیتال می تواند برخی از ضررهای ناشی از کاهش قیمت بیت کوین را جبران کند، بنابراین همیشه توزیع سرمایه ، نیاز تداوم دربازار ارز دیجیتال است. به یاد داشته باشید که متعادل کردن سبد سرمایه گذاری شما ( در نهایت ) به معنای چیزی بیش از داشتن ارزهای مختلف نیست و استفاده از یک استراتژی مناسب برای ایجاد یک سبد سرمایه گذاری مناسب است که برای تحمل ریسک شما بسیار مهم است. موفق باشید.

نویسنده

آکادمی ماکان
هدف ما افزایش درآمدزایی کلیه اقشار جامعه و به تبع آن رشد درآمدی شرکتهای خصوصی و دوستی به منظور ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری است.

هفت − 6 =

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا سوال یا پیام خود را بنویسید تا از مشاوره رایگان کارشناس " در واتساپ " بهره مند شوید
👋 سلام دوست عزیزم خوبی ؟