زبان برنامه نویسی سالیدیتی چیست و چگونه برای توسعه قراردادهای هوشمند استفاده می شود؟ این مهم ترین سوالی است که در هنگام شنیدن نام سالیدیتی برا ما مطرح می شود؟! سالیدیتی ( Solidity ) از زمانی که برای اولین بار در سال 2014 پیشنهاد شد و سپس توسط تیم Solidity اتریوم توسعه یافت، مسیر طولانی را طی کرده است. صدها هزار توسعه دهنده وجود دارند که از زبان برنامه نویسی برای ایجاد خدمات مبتنی بر بلاک چین استفاده می کنند.

  • این مقاله توضیح می دهد که Solidity چیست و چگونه در اکوسیستم اتریوم استفاده می شود. اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد عملکرد درونی این زبان برنامه نویسی مبتنی بر بلاک چین هستید، این مقاله برای شما مناسب است.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی چیست ؟

Solidity یک زبان برنامه نویسی شی گرا و سطح بالا است که برای ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده می شود که تراکنش ها را روی بلاک چین خودکار می کند. پس از پیشنهاد در سال 2014، این زبان توسط مشارکت کنندگان در پروژه اتریوم توسعه یافت. این زبان در درجه اول برای ایجاد قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم و ایجاد قراردادها در سایر بلاک چین ها استفاده می شود.

Solidity شبیه یکی از رایج ترین زبان های برنامه نویسی، جاوا اسکریپت است. می توان آن را به عنوان یک زیرمجموعه از جاوا اسکریپت در نظر گرفت. این بدان معناست که اگر جاوا اسکریپت را درک کنید، می‌توانید Solidity را به راحتی انتخاب کنید. Solidity همچنین ویژگی های مشابهی با زبان های برنامه نویسی C++ و Python دارد.

به عنوان یک زبان سطح بالا، Solidity نیاز به تایپ کد به صورت یک و صفر را برطرف می کند. نوشتن برنامه‌ها به روش‌هایی که درکشان راحت‌تر است، با استفاده از ترکیبی از حروف و اعداد برای انسان‌ها بسیار آسان‌تر می‌شود.

زبان سالیدیتی چگونه کار می کند؟

زیبایی اکوسیستم اتریوم این است که بسیاری از ارزهای دیجیتال مختلف و برنامه های غیرمتمرکز می توانند از آن استفاده کنند. قراردادهای هوشمند امکان ایجاد فناوری های منحصر به فرد در اتریوم را برای انواع کسب و کارها و سازمان ها فراهم می کند.

هر سال، جهان میلیاردها دلار برای راه حل های بلاک چین خرج می کند. بسیاری از این راه حل ها با استفاده از Solidity ایجاد می شوند. قراردادهای هوشمند ساخته شده با استفاده از Solidity را می توان راهی برای خودکارسازی فرآیندهای تجاری و غیرتجاری بین افراد مختلف در نظر گرفت. این تضمین می کند که افرادی که تراکنش های خود را روی بلاک چین انجام می دهند، نگران خطراتی مانند کلاهبرداری یا عدم امکان استفاده از همان ارز نباشند.

سالیدیتی - دوره آموزش برنامه نویسی سالیدیتی - دوره سالیدیتی - زبان سالیدیتی

هر سال، جهان میلیاردها دلار برای راه حل های بلاک چین خرج می کند. بسیاری از این راه حل ها با استفاده از Solidity ایجاد می شوند. قراردادهای هوشمند ساخته شده با استفاده از Solidity را می توان راهی برای خودکارسازی فرآیندهای تجاری و غیرتجاری بین افراد مختلف در نظر گرفت. این تضمین می کند که افرادی که تراکنش های خود را روی بلاک چین انجام می دهند، نگران خطراتی مانند کلاهبرداری یا عدم امکان استفاده از همان ارز نباشند.

یکی از اجزای کلیدی که اجرای کد Solidity را ممکن می کند EVM است. EVM به عنوان یک رایانه مجازی روی بلاک چین توصیف می شود که ایده های افراد را به کدی تبدیل می کند که برنامه های کاربردی را روی بلاک چین اجرا می کند.

Solidity کدی در سطح ماشین ایجاد می کند که در EVM اجرا می شود. یک کامپایلر برای شکستن کدهای سطح بالا قابل خواندن توسط انسان استفاده می شود که به دستورالعمل هایی تبدیل می شود که پردازنده می خواند. پلتفرم‌های مختلف کامپایلر Solidity را به صورت رایگان ارائه می‌کنند، از جمله کامپایلر آنلاین Remix و یک کامپایلر دانلود شده شبیه به CMD بر روی رایانه شخصی.

قراردادهای هوشمند EVM محدودیت هایی دارند که باید برطرف شوند. یکی از مهمترین آنها دسترسی محدود به توابع کتابخانه مفید برای تجزیه ساختارهای JSON یا محاسبات ممیز شناور است.

استانداردها و منطق کد سالیدیتی چیست

استانداردهای مختلفی در حال ظهور هستند که تعیین می کنند چگونه از قراردادهای هوشمند Solidity برای ساخت برنامه های کاربردی در اتریوم استفاده می شود. این استانداردها به عنوان استانداردهای ERC (Ethereum Request for Comments) شناخته می شوند. استانداردها بر اساس سندی است که حاوی دستورالعمل هایی در مورد عملکردهای مورد نیاز و محدودیت هایی در مورد نحوه رفتار کد است.

روش‌های مختلفی وجود دارد که از Solidity می‌توان برای ایجاد تعامل و ارتباط قراردادهای هوشمند با یکدیگر استفاده کرد. Solidity همچنین می تواند برای ایجاد دستورالعمل های اختصاصی در مورد نحوه ذخیره داده ها در قرارداد هوشمند استفاده شود. منطق و داده ها در قراردادهای هوشمند را می توان با استفاده از سالیدیتی از هم جدا کرد. با استفاده از قراردادهای جایگزین، منطق یک قرارداد را می توان تغییر داد تا این امکان را فراهم کند.

با یکدیگر استفاده کرد. Solidity همچنین می تواند برای ایجاد دستورالعمل های اختصاصی در مورد نحوه ذخیره داده ها در قرارداد هوشمند استفاده شود. منطق و داده ها در قراردادهای هوشمند را می توان با استفاده از سالیدیتی از هم جدا کرد. با استفاده از قراردادهای جایگزین، منطق یک قرارداد را می توان تغییر داد تا این امکان را فراهم کند.

چگونه می توان از سالیدیتی در اتریوم استفاده کرد؟

Solidity برای ایجاد قراردادهای هوشمند برای توکن‌های قابل تعویض و توکن‌های غیرقابل تعویض استفاده می‌شود. استانداردهای مختلفی برای ساخت توکن های غیر قابل تعویض و توکن های قابل تعویض در اکوسیستم اتریوم استفاده می شود.

این موارد اجازه می دهد تا انواع مختلفی از موارد استفاده برای افرادی که از بلاک چین استفاده می کنند ایجاد شود. سالیدیتی افراد را قادر می‌سازد تا از توکن‌ها و توکن‌های غیرقابل تعویض در اتریوم استفاده کنند. از ضرب توکن‌های غیرقابل تعویض گرفته تا افزودن آن‌ها به FARM ها برای بهره‌مندی بیشتر، انواع مختلفی از استفاده از توکن‌ها توسط اتریوم امکان‌پذیر است.

سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) نیز توسط سالیدیتی امکان‌پذیر شده‌اند. یک DAO، که نوع جدیدی از ساختار سازمانی آنلاین است، در درجه اول در Solidity نوشته شده است. DAO به افراد مختلف اجازه می دهد تا به عنوان اعضای یک پلتفرم آنلاین گرد هم آیند و در آنجا به تصمیمات کلیدی DAO رأی دهند.

Solidity امکان خودکارسازی فرآیندهای درون DAO را فراهم می کند. نمونه هایی از اتوماسیون فرآیند در DAO شامل اخذ رأی برای تصمیمات کلیدی و تخصیص اعتبار به اعضای DAO برای مشارکت آنها در گروه است.

تعریف استانداردهای بلاک چین

زبان سالیدیتی خیلی بیشتر از یک زبان برنامه نویسی است. در حال تعیین استانداردهایی برای آینده فناوری بلاک چین است. به لطف تعداد توسعه دهندگان منبع باز که برای بهبود امنیت و عملکرد سالیدیتی کار می کنند، هزاران برنامه در اکوسیستم اتریوم همچنان برای عملکرد برنامه های خود به آن وابسته هستند. با ایجاد استانداردهای جدید برای قراردادهای هوشمند در اتریوم، استفاده از این زبان امن تر خواهد شد.

  • بروز رسانی مقاله سالیدیتی در آینده نزدیک انجام می شود.

سیزده + 14 =

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا سوال یا پیام خود را بنویسید تا از مشاوره رایگان کارشناس " در واتساپ " بهره مند شوید
👋 سلام دوست عزیزم خوبی ؟