درباره NFT

درباره NFT باید گفت که توکن غیر قابل تعویض (NFT) یک واحد منحصر به فرد و غیر قابل تعویض از داده های ذخیره شده در دفتر کل دیجیتال (بلاک چین) است. NFT می تواند با یک دارایی دیجیتال یا فیزیکی خاص (مانند یک فایل یا یک شی فیزیکی) و مجوز استفاده از دارایی برای یک هدف مشخص باشد.

به بیان دیگر، توکن‌ غیرقابل تعویض یا NFT قطعاتی از محتوای دیجیتال هستند که به بلاک چین، پایگاه داده دیجیتالی که زیربنای ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین و اتریوم است، مرتبط هستند. معمولا همه دارایی های دیجیتالی ( به جز NFT ها ) قابل تعویض هستند، به این معنی که می توان آن ها را با یک دارایی (مشابه ) جایگزین یا مبادله کرد، مانند اسکناس دلار.

در حالی که همه بیت کوین ها برابر هستند، هر NFT ممکن است دارایی زیربنایی متفاوتی را نشان دهد و بنابراین ممکن است ارزش متفاوتی داشته باشد.


بگذارید با یک مثال درباره توکن غیر قابل تعویض NFT شروع کنیم


فرض کنید شما 200 دلار دارید و دوست شما هم 200 دلار دارد ، جا به جایی این مبلغ با یکدیگر هیچ تفاوت ارزشی ندارد و همان میزان ارزش را دارد ولی اگر شما ماشین خود را به دوستان قرض دهید انتظار دارید زمانی که ماشین را بر میگرداند ، ماشین خودتان باشد نه ماشین شخص دیگری ، پس اینجا 200 دلار مثالی برای توکن های قابل تعویض یا توکن های مثلی است ولی ماشین شما به عنوان یک توکن غیر قابل تعویض یا غیر مثلی قرار میگیرد.
اولین پروژه NFT در سال 2015 بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شد .ارزش کلی NFT ها در سال 2021 بالغ بر 2 میلیارد دلار رسید که میتوان نتیجه گرفت که بازار NFT ها در حال رشد است .
سوالاتی زیر طراحی شده است که ممکن سوالات شما نیز باشد پس شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت میکنم.

آیا می توان درباره NFT مثل بیت کوین صحبت کرد؟


کلمه “non fungible” به معنای منحصر به فرد است، بنابراین NFT ها منحصر به فرد هستند و نمی توان آنها را تکرار کرد یا با چیز دیگری جایگزین کرد. مثلا بیت کوین NFT نیست.


آیا NFT ها برای سرمایه گذاری مناسب است ؟


NFT ها رسانه ای را ایجاد می کنند که به موجب آن اشیاء فیزیکی مانند آثار هنری را می توان نشانه گذاری کرد، بنابراین تکراری بودن چنین آثار هنری را حذف می کند و مالکیت را محدود می کند ، پس برای سرمایه گذاری بسیار مناسب است چون کالایی منحصر به فرد را دارید.

توکن غیر قابل تعویض درباره NFT


اگر قصد خرید NFT را به عنوان سرمایه گذاری دارید، بدانید که هیچ تضمینی برای افزایش ارزش آن وجود ندارد. در حالی که برخی از NFT ها هزاران یا میلیون ها دلار به فروش می رسند، برخی دیگر ممکن است باقی بمانند یا بی ارزش شوند.


آیا NFT ها در مقابل Crypto Currency قرار میگیرد ؟


کریپتوکارنسی یک ارز غیر فیزیکی است که توسط یک سیستم خصوصی منتشر می شود. غیرمتمرکز است، توسط هیچ مرجع حاکم تنظیم نمی شود و بر اساس فناوری بلاک چین اجرا می شود. NFTها یا Non-Fungible Tokens دارایی های دیجیتالی هستند که به آیتم های دنیای واقعی مانند موسیقی، هنر، میم ها، مد و غیره اشاره می کنند.
هدف ارزهای دیجیتال این است که به عنوان ارز عمل کنند یا ارزش را ذخیره کنند یا به شما اجازه خرید یا فروش کالا را بدهند. NFT ها توکن های بی نظیری ایجاد می کنند که می توانند مالکیت و انتقال حقوق کالاهای دیجیتال را نشان دهند.

آیا NFT یک ارز رمزنگاری شده است ؟


توکن غیر قابل تعویض (NFT) یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد است که نشان دهنده مالکیت اقلام دنیای واقعی مانند هنر، کلیپ های ویدیویی، موسیقی و موارد دیگر است. NFTها از همان فناوری بلاک چین استفاده می کنند که ارزهای دیجیتال را تقویت می کند، اما آنها یک ارز نیستند ولی به عنوان ارز نیزدر جامعه گفته می شود.

کدام ارز دیجیتال از NFT سود خواهد برد؟

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است و برخی از بهترین ابزارهای کاربردی را دارد. این ابزار در فضای غیرمتمرکز مالی است و میزبان اکثر NFT ها و دارایی های دیجیتال است.
بسیاری از NFT ها در شبکه اتریوم ایجاد و ذخیره می شوند، اگرچه سایر بلاک چین ها (مانند Flow و Tezos) نیز از NFT ها پشتیبانی می کنند.


بهترین NFT Cryptos چیست یا 10 تا از محبوب ترین توکن های NFT

WAXEDGBFLOWmana
ENJChilizAXSTHETA

آیا اتریوم یک NFT است؟


جواب خیر است بلکه اتریوم اولین بلاکچینی بود که توکن غیر قابل تعویض NFT را با استاندارد ERC-721 اتریوم پشتیبانی کرد و در حال حاضر بیشترین استفاده را دارد. بسیاری دیگر از بلاک چین ها با محبوبیت روزافزون خود، پشتیبانی از NFT ها را اضافه کرده یا قصد دارند به آن ها اضافه کنند.


چرا کسی باید NFT بخرد؟


یکی از مزایای آشکار خرید آثار هنری این است که به شما امکان می‌دهد از هنرمندانی که دوست دارید حمایت مالی کنید، و این در مورد NFT ها (که بسیار مرسوم‌تر از استیکرهای تلگرام هستند) صادق است. خرید NFT همچنین معمولاً برخی از حقوق اولیه را برای شما به ارمغان می‌آورد، مانند اینکه بتوانید تصویر را به صورت آنلاین پست کنید یا آن را به عنوان تصویر نمایه خود تنظیم کنید


NFT در حال تبدیل شدن به برخی از سودآورترین آزمایش‌های مبتنی بر بلاک چین در تاریخ است


پس چرا مردم این همه پول برای NFT ها خرج می کنند؟


Solo Ceesay، یکی از بنیان‌گذاران و مدیر عامل Calaxy می‌گوید: «با ایجاد یک NFT، سازندگان می‌توانند کمبود و صحت تقریباً هر چیز دیجیتالی را تأیید کنند. “برای مقایسه آن با مجموعه‌های هنری سنتی برای مثال نسخه‌های بی‌پایانی از مونالیزا در گردش است، اما تنها یک نسخه اصلی وجود دارد. فناوری NFT به تعیین مالکیت قطعه اصلی کمک می‌کند.”

هنگام خرید NFT چه اتفاقی می افتد؟


وقتی شخصی توکن غیر قابل تعویض ( NFT ) را از سازنده می‌خرد، مالکیت را به دست می‌آورد به این معنا که به مالکیت او تبدیل می‌شود. از این گذشته، NFT یک گواهی مالکیت دیجیتالی است که نشان دهنده خرید یک دارایی دیجیتال است که در بلاک چین قابل ردیابی است. اما دارنده NFT هیچ حق دیگری برای اثر ندارد.

آیا می توانید NFT را بفروشید؟


فروش NFT یک تجارت پرسود در دنیای هنر بوده است. در اینجا چند نمونه درباره NFT وجود دارد که ممکن است درباره آنها شنیده باشید:
هنرمند دیجیتال Beeple “Everydays — the First 5000 Days” را به قیمت 69.3 میلیون دلار از طریق حراج کریستی فروخت.
کلیپ 20 ثانیه ای لبرون جیمز “دانک کیهانی شماره 29” به قیمت 208000 دلار فروخته شد.
یک CryptoPunk NFT به قیمت 1.8 میلیون دلار در اولین فروش NFT توسط Sotheby به فروش رسید.
جک دورسی، مدیر عامل توییتر، اولین توییت خود را با قیمت 2.9 میلیون دلار به فروش می‌رساند.

با NFT چه کاری می توانید انجام دهید؟


NFT ها نشانه‌هایی هستند که می‌توانیم از آنها برای نشان دادن مالکیت موارد منحصر به فرد استفاده کنیم. آنها به ما اجازه می‌دهند چیزهایی مانند هنر، کلکسیون، حتی املاک و مستغلات را نشانه گذاری کنیم. آنها می‌توانند هر بار فقط یک مالک رسمی داشته باشند و توسط بلاک چین اتریوم ایمن شده‌اند – هیچ‌کس نمی‌تواند سابقه مالکیت را تغییر دهد یا یک NFT جدید را کپی کند.

NFT چگونه به وجود می آید ؟


NFTها زمانی ایجاد می‌شوند که زنجیره‌های بلوکی که رشته‌ای از هش رمزنگاری را شامل است را از مجموعه‌ای از داده‌ها را شناسایی می‌کنند و روی رکوردهای قبلی قرار می‌دهند، بنابراین زنجیره‌ای از بلوک‌های داده قابل شناسایی را ایجاد می‌کنند.این فرآیند تراکنش رمزنگاری با ارائه یک امضای دیجیتالی برای ردیابی مالکیت NFT استفاده می‌شود که احراز هویت هر فایل دیجیتالی را تضمین می‌کند.

توکن غیر قابل تعویض , و رمز ارز NFT Crypto


در واقع NFT ها به طور ایمن روی یک بلاک چین ثبت می شوند – همان فناوری که پشت
ارزهای دیجیتال است که تضمین می کند دارایی منحصر به فرد است. این فناوری همچنین می تواند تغییر یا جعل NFT ها را دشوار کند.

نگرانی های زیست محیطی درباره NFT


خرید و فروش NFT با توجه به استفاده انرژی بالا و در نتیجه انتشار گازهای گلخانه‌ای به علت تراکنش‌های زنجیره بلوکی درگیر شده است.
یکی از جنبه‌های اصلی پروتکل اثبات کار، انرژی مورد نیاز برای تنظیم و تأیید تراکنش‌های بلاک چین در شبکه‌هایی مانند اتریوم است که مقدار زیادی برق مصرف می‌کند.
برخی از فناوری‌های اخیر NFT از پروتکل‌های اعتبارسنجی جایگزین، مانند اثبات سهام استفاده می‌کنند که مصرف انرژی بسیار کمتری دارند.
NFT ها با توجه به هزینه انرژی و همچنین استفاده مکرر از آن در کلاه‌برداری های هنری انتقاداتی را به دنبال داشته‌اند.

درباره NFT و نحوه خرید و فروش با آنها


درباره NFT و خرید و فروش باید گفت ؛ می‌توانید از صرافی‌ها یا بازارهای آنلاین، خرید، فروش و ایجاد NFT داشته باشید. سازنده یا مالک فعلی ممکن است قیمت خاصی را انتخاب کند. یا ممکن است یک حراجی برگزار شود و شما باید برای NFT خود پیشنهاد قیمت بدهید.
سایت هایی که میتوانید فعالیت های دیگران در زمینه NFT مشاهده و یا NFT خود را به اشتراک بذارید .
Nifty Gateway: بازاری متمرکز بر هنر که با برندهای معروف، ورزشکاران و سازندگان کار می کند.
OpenSea: یکی از اولین و بزرگترین بازارهایی که می توانید NFT برای طیف وسیعی از کلکسیون ها پیدا کنید.
Rarible: طیف وسیعی از NFT ها را با تاکید بر هنر ارائه می دهد. از توکن RARI خود برای پاداش دادن به اعضا استفاده می کند.
SuperRare: بازاری که بر مدیریت و ارائه هنر دیجیتال تمرکز دارد.

استفاده های دیگر از NFT ها

درباره NFT و فیلم سازی می‌توان گفت؛ پروژه‌هایی هستند که در صنعت فیلم سازی نیز از NFT استفاده می‌کنند مثل؛ مجموعه آثار هنری انحصاری NFT برای Godzilla vs Kong منتشر خواهد شد و کارگردان کوین اسمیت در آوریل 2021 اعلام کرد که فیلم ترسناک آینده‌اش Killroy Was Here به عنوان NFT منتشر خواهد شد. فیلم 2021 Zero Contact به کارگردانی ریک داگدیل و با بازی آنتونی هاپکینز نیز به عنوان NFT منتشر شد.
تعدادی از میم‌های اینترنتی با NFTها مرتبط شده‌اند که توسط سازندگان یا افراد آن‌ها ساخته و فروخته شده است. نمونه عبارت‌اند از Doge، تصویری از سگ شیبا اینو که NFT آن در ژوئن 2021 به قیمت 4 میلیون دلار فروخته شد و همچنین چارلی انگشت من را گاز گرفت بود.

  • بلیط، برای هر نوع رویداد، برای فروش به عنوان NFT پیشنهاد شده است.
  • اولین اعتراض سیاسی معتبردر با NFT (“تخریب بنای یادبود نازی ها به نماد لیتوانی معاصر”) ویدئویی بود که توسط پروفسور استانیسلواس توماس در 8 آوریل 2019 فیلمبرداری شد

نویسنده

آکادمی ماکان
هدف ما افزایش درآمدزایی کلیه اقشار جامعه و به تبع آن رشد درآمدی شرکتهای خصوصی و دوستی به منظور ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری است.

نوزده − 6 =

WeCreativez WhatsApp Support
لطفا سوال یا پیام خود را بنویسید تا از مشاوره رایگان کارشناس " در واتساپ " بهره مند شوید
👋 سلام دوست عزیزم خوبی ؟